Nejnovější zprávy: Jankulovski už nebude sportovním ředitelem Baníku. Pozice jej nenaplňovala Nákaza v novojičínském Varrocu. Testování ukázalo 23 nemocných

Byznys

Voda v Moravskoslezském kraji zdraží o 2,34 Kč na 81,07 Kč

Cena vody v Moravskoslezském kraji stoupne od ledna příštího roku o 2,34 Kč na 81,07 Kč za metr krychlový včetně DPH. Zvýšení představuje 2,97 procenta.

Vodné zdraží o 1,23 Kč (2,97 procenta) na 42,64 Kč a stočné o 1,11 Kč (rovněž 2,97 procenta) na 38,43 Kč za metr krychlový, informoval mluvčí společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) Marek Síbrt.

SmVaK dodává vodu více než milionu lidí hlavně na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku. Před rokem firma zvedla cenu za vodu o 1,09 procenta.

„V kalkulaci vodného a stočného pro příští rok se odráží vývoj nákladů například v nutnosti financovat plán obnovy a oprav vodohospodářské infrastruktury, v nárůstu ceny surové vody odebírané od státní organizace nebo v personální oblasti. Naše politika udržuje dlouhodobě výši vodného a stočného několik korun pod celorepublikovým průměrem,“ uvedl generální ředitel SmVaK Anatol Pšenička.

V Česku letos vodné a stočné zdražilo průměrně o jedno až tři procenta. V některých regionech se ale podle Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR ceny snížily. Průměrná cena měla letos dosáhnout 84,68 Kč za metr krychlový.

Společnost SmVaK chce příští rok do obnovy a rozvoje vodohospodářské infrastruktury investovat 530 milionů a do oprav dalších 223 milionů korun.

„Investiční plán pro příští rok počítá v oblasti kanalizací a čistíren odpadních vod s projekty za téměř 184 milionů korun, opravy přesáhnou dalších 101 milionů korun. Investiční akce na rekonstrukci vodovodních řadů v městech a obcích Moravskoslezského kraje dosáhnou hodnoty přesahující 183 milionů korun, na opravy je naplánováno dalších téměř 83 milionů korun,“ uvedl Síbrt.

Do Ostravského oblastního vodovodu, což je v kraji páteřní systém zásobování pitnou vodou, podnik příští rok investuje 95 milionů korun, dalších téměř 33 milionů korun pak půjde do plánovaných oprav.

„Bude například pokračovat obměna systému odvodňování kalu na Úpravně vody Nová Ves a zahájena zde bude rekonstrukce stavební části haly filtrů, modernizován bude také přívodní řad Záhumenice – Bělá při přechodu přes Odru,“ uvedl Síbrt.

SmVaK jsou největší vodárenskou firmou v Moravskoslezském kraji. V loňském roce firma vytvořila čistý zisk 362,5 milionu korun (o 9,3 procenta méně než v roce 2015).

Tržby z vodného a stočného podniku stouply o 31,4 milionu (1,4 procenta) na 2,34 miliardy korun. Většinovým vlastníkem firmy je španělská společnost Aqualia Czech sídlící v Madridu.