Byznys
22/11/2016 ČTK

Voda v Moravskoslezském kraji zdraží o 85 haléřů na 78,73 Kč

Cena vody v Moravskoslezském kraji stoupne od ledna příštího roku o 85 haléřů na 78,73 Kč za metr krychlový včetně DPH. Zvýšení představuje 1,09 procenta.

Vodné zdraží o 71 haléřů (1,74 procenta) na 41,41 Kč a stočné o 14 haléřů (0,4 procenta) na 37,32 Kč za metr krychlový, sdělil mluvčí společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK) Ostrava Marek Síbrt.

SmVaK dodává vodu více než milionu lidí hlavně na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku. Před rokem firma zdražila vodu o 2,2 procenta.

„V kalkulaci vodného a stočného pro příští rok se odráží vývoj nákladů například v nutnosti financovat plán obnovy vodohospodářské infrastruktury nebo v nárůstu ceny surové vody odebírané od státních organizací,“ uvedl generální ředitel společnosti SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

Ceny vodného i stočného u SmVaK jsou podle něj dlouhodobě pod republikovým průměrem. Podle Sdružení oboru vodovodů a kanalizací nyní v ČR činí průměrná cena vody 83 korun za metr krychlový a příští rok by se měla zvýšit nejvýše o dvě procenta.

Síbrt uvedl, že v příštím roce investují SmVaK do výstavby nových vodohospodářských kapacit, modernizace a údržby zařízení 526 milionů korun. Letos by jejich investice měly dosáhnout celkem 550 milionů korun, což je nejvíce v historii.

Téměř 95 milionů korun chce podnik v příštím roce investovat do páteřního systému zásobování pitnou vodou – Ostravského oblastního vodovodu.

„Bude například zahájena rekonstrukce odvodňování kalu na Úpravně vody Nová Ves za více než 52 milionů korun, za více než 42 milionů bude rekonstruován přívodní řad Záhumenice – Bělá při jeho přechodu přes Odru,“ uvedl mluvčí.

SmVaK jsou největší vodárenskou firmou v Moravskoslezském kraji. Loni podnik snížil svůj zisk meziročně o 11,5 milionu korun (2,8 procenta) na 399,4 milionu korun a tržby z vodného a stočného mu stouply o 95,1 milionu korun (4,3 procenta) na 2,31 miliardy. Většinovým vlastníkem firmy je španělská společnost Aqualia Czech sídlící v Madridu.

Sdílejte článek