Nejnovější zprávy: ​Seniory v Bohumíně bude na výlety po okolí vozit rikša ​Více než dva tisíce dětí se díky Outlet Areně Moravia podívají do Světa techniky

Společnost

Vodohospodáři odstavili na den největší úpravnu vody. Odběratelé nic nepocítili

Na více než 22 hodin byla 12. - 13. srpna odstavena úpravna vody v Nové Vsi u Frýdlantu nad Ostravicí.

Ilustrační foto: Archiv

Další náročnou akci mají za sebou vodohospodáři v Moravskoslezském kraji. Stejně jako 11. a 12. června byla po dvou měsících na 22 hodin odstavena 12. a 13. srpna z provozu kvůli probíhající významné rekonstrukci největší beskydská úpravna vody v Nové Vsi u Frýdlantu nad Ostravicí.

Díky nasazení zhotovitele a promyšleným provozním opatřením vodárenské společnosti tuto skutečnost nijak nepocítili odběratelé na Frýdecko-Místecku, Novojičínsku nebo Karvinsku. Plánovanou dobu odstávky se navíc díky nasazení všech zúčastněných podařilo zkrátit o téměř čtyři hodiny. Během ní byla provedena instalace nového potrubí na přítoku do úpravny v souvislosti s výměnou malé vodní elektrárny.

Proto bylo nezbytné odstavit přítok surové vody z údolní nádrže Šance. Modernizace technologické části úpravny a automatizovaného systému řízení odstartovala loni a skončí v roce 2020. Během ní dojde k rekonstrukci technicky a provozně zastaralých technologických celků včetně automatů řídících její provoz.

„Úpravnu během modernizace čekají tři kompletní odstávky. První z nich proběhla od večera 11. do večera 12. června, druhá pak nyní o dva měsíce později. Díky unikátnosti systému Ostravského oblastního vodovodu a řadě provozních opatření na síti odběratelé tuto skutečnost nijak nezaznamenali. Museli jsme pečlivě naplánovat veškeré kroky a jejich vzájemné návaznosti v distribučním systému, abychom se vyhnuli tomu, že během horkých letních dnů nebudeme schopni zajistit dodávky kvalitní pitné vody v dostatečném množství všem našim odběratelům. Vážím si práce dodavatelské společnosti i svých kolegů, kteří mají hlavní zásluhu na tom, že vše proběhlo hladce i při druhé odstávce. Ta nakonec trvala díky skvělé práci a nasazení všech zúčastněných o čtyři hodiny kratší dobu, než jsme plánovali. Ohledy jsme museli brát také na předpověď počasí, která předvídala přívalové deště a bouřky během noci, kdy odstávka probíhala,“ říká generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

„Během významné rekonstrukce, která právě probíhá, prošla mimo jiné výměnou část přítokového traktu surové vody. Ta do úpravny směřuje z výše ležící údolní nádrže Šance, nové je také napojení boční větve pro napojení nové malé vodní elektrárny. Tu stávající vyměníme za výkonnější a efektivnější zařízení. Během první odstávky byla na stávajícím přítokovém potrubí s profilem 1000 milimetrů demontována část, která sloužila pro provoz malé vodní elektrárny. Ta byla nahrazena atypickým potrubím, které následně umožní provoz úpravny na obtokovou větev do té doby, než bude instalována nová malá vodní elektrárna. Během druhé výluky byla provedena instalace nového potrubí na přítoku do úpravny pitné vody,“ vysvětluje ředitel Ostravského oblastního vodovodu Jiří Komínek.

Během výluky byly zprovozněny dvě záložní čerpací stanice - v Lískovci u Frýdku-Místku a v Bašce.

„Čerpací stanici v Bašce, která během běžného provozu slouží jako záložní a není v provozu, byla napájena elektrickým proudem z veřejné sítě, v záloze bylo také připraveno napájení z mobilního dieselagregátu. Některá spotřebiště běžně zásobovaná z Nové Vsi odebírala vodu z naší druhé největší úpravny v Beskydech ve Vyšních Lhotách. Před začátkem výměny jsme doplnili příslušné vodojemy na maximální hladinu, abychom si vytvořili dostatečnou provozní rezervu. Vše jsme si ostatně důkladně otestovali již během červnové odstávky,“ popisuje Komínek.