Nejnovější zprávy: Projekt RBP má zkrátit čekání pacientů na magnetickou rezonanci Po letech čekání je to tady: Na jaře začne v Ostravě přeměna jatek na galerii

Společnost

Vojtěch Bernatský: Rodilého Ostraváka nezapřu a rád se sem vracím

Známý sportovní komentátor České televize Vojtěch Bernatský o uplynulém víkendu opět moderoval gastrofestival Frýdek-Místek plný chutí.

Foto: Archiv Vojtěcha Bernatského

Vojto, setkáváme se opět po roce v průběhu gastrofestivalu Frýdek-Místek plný chutí, který moderuješ. Kolik ročníků tohoto festivalu jsi už vlastně moderoval?
Jsem tu dnes podeváté a musím říct, že moc rád. Je tu úžasná parta organizátorů, příjemné prostředí, spousta zážitků, vždy nějaký zajímavý rekord a především hodně spokojených návštěvníků. Co si víc může moderátor přát?

Čemu za takovou „věrnost“ vděčíme?
To je spíš otázka pro organizátory. Naopak já jsem vděčný za to, že opět mohu být součástí téhle pohodové akce. Je to pro mě odměna, důkaz, že snad svojí práci dělám pořád dobře.

Jak často se do našeho kraje vracíš?
Musím říct, že docela často. Koneckonců jsem se tady narodil, takže tyhle své především pracovní výjezdy na sever Moravy docela vítám.

Jsou to jen pracovní návštěvy nebo se k nám dostaneš i ve volném čase?
Jsou to především pracovní povinnosti. Hodně ve vašem kraji moderuji plesy, večírky, kongresy, konference, firemní akce a nedávno dokonce i jedny kulaté narozeniny. Každopádně asi v sobě rodilého Ostraváka nezapřu. Vždy, když se sem blížím, přepadá mě velmi příjemná nostalgie a pokaždé se zdejší akce moc těším.

Která místa kraje máš nejraději?
Jako malý kluk jsem s rodiči a bráchou jezdíval do Beskyd na Morávku a na tahle léta moc rád vzpomínám. A taky mám spousta zážitků z ostravských kin Luna a Vesmír. Babička v nich dělala uvaděčku a pouštěla mě i na filmy mládeži nepřístupné.

Vím, že ti brzy vyjde kniha. Můžeme se těšit třeba na autogramiádu?
Z toho mám vážně velkou radost. Jmenuje se Dvojtáta a jsou to vlastně takové deníkové zápisky tatínka čtyřicátníka, který intenzivně a s humorem sobě vlastním prožívá se svými dětmi strasti i slasti každého dne. Vyjde 12. září, nakladatelství Albatros jí dokonce vybralo jako podzimní bestseller a pokřtí mi jí tři sudičky - herečky Eva Holubová, Naďa Konvalinková a Andrea Kerestešová – Růžičková. A pozor: 18. září od 16 hodin jsem pozván k autogramiádě do Domu knihy na Smetanově náměstí právě do Ostravy. Tak se moc těším.

Vraťme se na začátek. Jak se kluk z Ostravy dostal k práci v redakci sportu České televize?
Klukem z Ostravy jsem byl do svých deseti let. Pak jsme se celá rodina kvůli tatínkově práci přesunuli do Prahy a byl ze mě kluk z hlavního města. Být sportovním moderátorem nebo komentátorem, to byl můj sen už od dětství. Prý už na nočníku jsem při tlačení napodoboval legendárního slovenského komentátora Karola Poláka. Takže jsem to měl v hlavě srovnané. Někdy v roce 1994 mi můj tehdejší skoro tchán domluvil schůzku v redakci sportu a už jsem tu zůstal. Letos je to přesně 25 let. Snad mi to ještě nějaký ten pátek vydrží.