Nejnovější zprávy: Pod lavinou v Jeseníkách zahynul skialpinista (32) Neskutečné, lidé už věnovali rodině zesnulého Davida Stypky skoro 4 miliony

Politika

Volební průzkum: ANO si drží vedení, ODS dotahuje

​Ačkoli je hnutí ANO stále jasným favoritem sněmovních voleb, oproti měření, které realizovala společnost SANEP letos v květnu, zaznamenala tato vládní strana v aktuálním červnovém průzkumu volebních preferencí do Poslanecké sněmovny PČR pokles o 1,5 procentních bodů.

Graf: SANEP

Strana premiéra Andreje Babiše hnutí ANO 2011 se aktuálně v červnovém měření těší přízni 28,1 % voličů. Ačkoli je hnutí ANO i nadále jednoznačným favoritem voleb do Poslanecké sněmovny PČR, pro hnutí premiéra Andreje Babiše může být pokles voličské přízně nejen varovným signálem, ale i předzvěstí toho, že hnutí ANO svůj potenciál již vyčerpalo.

Druhou pozici si se 13,4 procenty voličské podpory udržela Občanská demokratická strana.

Na třetím místě by se v hypotetických volbách v červnu 2020 do Poslanecké sněmovny umístila Česká pirátská strana, a to se ziskem 12,9% voličských hlasů.

Na čtvrtém místě se umístila sociální demokracie pod vedením současného předsedy a mistra vnitra Jana Hamáčka. Českou stranu sociálně demokratickou by v červnu volilo 7,3 procent voličů, čímž tato strana zaznamenala oproti květnovému šetření nárůst o 0,3 %.

I volební potenciál se u této strany v červnu zvýšil o 0,7 procentního bodu na současných 12,8%. Janu Hamáčkovi se jako jednomu z mála šéfů politických stran a hnutí podařilo během krize oslovit velkou část naší populace svým klidným vystupováním, a také především díky jeho srozumitelnosti a „lidské tváři“.

Stranu přímé demokracie pod vedením Tomia Okamury by v současné době volilo 7% voličů, což znamená oproti květnovému šetření společnosti SANEP nárůst o 0,3 procentního bodu.

Na hraně volitelnosti, avšak se vstupenkou do Poslanecké sněmovny, se v červnu ocitla nejen KSČM se ziskem 5,6 procentních bodů, ale i Trikolóra Václava Klause ml. se ziskem 5%.

Do Poslanecké sněmovny ČR by se v aktuálním červnovém šetření nedostaly strany STAN (4,9%), TOP 09 (4,7%), KDU-ČSL (4,3%) a Strana zelených (0,9%).

Výsledky šetření společnosti SANEP představují aktuální teoretické volební zisky politických stran a hnutí zastoupených v Poslanecké sněmovně a dále stran a hnutí, které v šetření společnosti SANEP dosáhly nebo překročily v červnu roku 2020 tříprocentní hranici:

Výše uvedený červnový exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 4. – 10. června 2020 na vybrané skupině 1.928 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let.

Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 14.358 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu.

Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-2,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.