Nejnovější zprávy: Průšvih, aneb když ve sklepě doutná 30 metráků uhlí. Hasiči jej museli vysát ven! Autotest: Lexus LC 500. Dvakrát osm válců štěstí!

Politika

Volební průzkum: ANO ztrácí, ODS posiluje, už má přes 11 procent

Aktuálně nejsilnější vedoucí hnutí ANO oproti minulému měsíci oslabilo o osm desetin procentního bodu a v červenci by v hypotetických sněmovních volbách získalo podporu 22,8% voličů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Sanep.

Druhá ČSSD, která by aktuálně získala podporu 21,2% voličů, ve srovnání s červnovým šetřením společnosti SANEP naopak posílila, a to o tři procentní body. Roste tak ODS, kterou by nyní volilo 11,1 procenta obyvatel.

Třetí nejsilnější stranou je v i v červenci KSČM, která se i přes ztrátu šest desetin procentního bodu oproti předchozímu měsíci těší přízni 13,6% voličů.

Čtvrtou nejsilnější stranou by se v červenci stala s podporou 11,1% voličů ODS. „ODS dlouhodobě posiluje. Voliči poznávají, že stát se nedá řídit jako firma a že klasická demokracie má stále ještě něco do sebe. A stále více voličů je přesvědčeno, že stát by opravdu neměl řídit a regulovat vše. Osobní a podnikatelské svobody jsou velkou vymožeností a lidé si je nechtějí nechat vzít. To je dle mého důvod vzrůstu preferencí ODS, která roste nejenom na republikové úrovni, ale posiluje významně i v krajích,“ řekl lídr ODS do krajských voleb v Moravskoslezském kraji Jakub Unucka.

KDU-ČSL se aktuálně těší přízni 6,3% voličů, což je o dvě desetiny procentního bodu více, než ukázal průzkum společnosti SANEP v minulém měsíci.

Poslední stranou, která by v červenci překročila pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do dolní Sněmovny Parlamentu ČR, by byla TOP 09 s podporou 6% voličů. TOP 09 by si tak oproti červnu pohoršila o pět desetiny procentního bodu.

Jiná politická strana či hnutí by aktuálně nepřekročila pětiprocentní hranici.

Těsně pod pětiprocentní hranicí by v červenci skončila se ziskem 4,9% hlasů strana Tomio Okamury SPD, která aktuálně těží zejména z problémů svého největšího konkurenta kterým je strana Úsvit-NK, ale i z dlouhodobého postoje k otázkám uprchlické problematiky. Strana Tomio Okamury rovněž sbírá i protestní hlasy voličů, kteří jsou v otázkách právě uprchlické problematiky a postojů ve vztahu k EU nespokojeni s postojem vládní ČSSD.

Pětiprocentní hranici atakují i Svobodní s aktuálním ziskem 4,6% voličů, kteří představují u alternativu pro pravicově smýšlející voliče, kteří sdílejí zejména euroskeptické politické postoje vůči EU.

Piráti se aktuálně těší přízni 4% voličů a ve srovnání s červnem posílili o dvě desetiny procentního bodu.

Strana Úsvit-NK aktuálně získala podporu 1,4% hlasů, což představuje ve srovnání s minulým měsícem pokles o sedm desetin procentního bodu a pokračuje tak setrvalý pokles voličského zájmu. Starostové a nezávislí se pak aktuálně těší podpoře a 0,4% voličských hlasů.

Výsledky šetření společnosti SANEP představují aktuální teoretický volební zisk politických stran a hnutí zastoupených v Poslanecké sněmovně a dále stran a hnutí, které v šetření společnosti SANEP dosáhly nebo překročily tříprocentní hranici.