Nejnovější zprávy: Neznámý muž nepřežil střet s vlakem mezi Jistebníkem a Studénkou Louka na bývalé skládce se stala útočištěm pro včely

Sport

​Volejbalové Beskydy: s trenérem Salonem přichází i reprezentant Moník!

Postaral se o zajímavý trenérský přesun v rámci volejbalové extraligy. Kouč Jakub Salon zamířil z Ústí nad Labem do týmu Black Volley Beskydy.

Milan Moník. Foto: CEV

Přesouvá se tak ze severu Čech z jeho pohledu doslova na opačnou část republiky. A to po dvou letech trénování, přičemž může využít i svoje zkušenosti z předchozí hráčské kariéry, během níž působil nejen v české extralize, ale i v zahraničí.

Společně se Salonem přichází do celku Beskyd i reprezentant Milan Moník z extraligového Kladna. Dříve nastupoval na místě smečaře, ale v posledních dvou letech zastává post libera.

Přestup Moníka je možná překvapivý, ale ne tak docela. Stejně jako Salon pochází z Ústí nad Labem, kde oba začínali hráčskou kariéru a znají se dlouhá léta. A nyní se znovu sejdou v jednom klubu.

Pokud jde o Jakuba Salona, v roce 2018 se stal trenérem extraligových volejbalistů SKV Ústí nad Labem. V této roli byl tehdy nováčkem.

„Bral jsem to jako výzvu vyrovnat se takovým trenérům jako je Jirka Novák u nedávného mistra z VK Karlovarsko. Teď byl navíc jmenován novým reprezentačním trenérem. A inspiroval mě i Michal Nekola, dosavadní kouč reprezentace. Odvádí skvělou práci i v Dukle Liberec. Prakticky se ale znám se všemi extraligovými trenéry. Dřív jsme třeba hrávali antukovou ligu. Hned při přechodu do nové role jsem poznal, že mám pořád velkou chuť do trenérské práce. Volejbal mě baví a doufám, že bude bavit dál,“ svěřil se Salon.

K trénování se dostal v zahraničí. „Strávil jsem čtyři roky jako hráč ve Francii, ale při hráčském angažmá v Lucemburku jsem vedl béčko tamního klubu. Potom jsem trénoval juniory a kadety v Ústí nad Labem a následně ligové áčko,“ připomněl.

Působil u národních týmů

Na extraligové trenérské lavičce se ocitl docela prozaicky. „Byl jsem tehdy v Ústí osloven prezidentem klubu, jestli bych to dělal. Tak jsem na nabídku kývl. Žádná kouzla v tom nejsou,“ usmál se Salon.

Načerpal také zkušenosti z nedávného působení týmového manažera u reprezentačních výběrů. „V minulosti jsem byl u národního týmu žen, který tehdy vedl trenér Zdeněk Pommer, současný trenér extraligového družstva žen Ostravy. Startovali jsme na mistrovství Evropy v Baku. Pak jsem pracoval u mužského nároďáku a taky s ním jsem získal zážitky z velkých akcí. Například z Evropské ligy v Portugalsku. To jsou poznatky, jaké se hned tak nenasbírají,“ pokýval hlavou.

„Časově bylo náročné skloubit reprezentaci s klubem, ale vyšli jsme si vstříc jako obě strany. Nyní se už naplno věnuji jen práci v klubu. A vážím si nové nabídky z extraligy. Už jsem byl na půdě klubu Black Volley Beskydy ve Frýdlantu nad Ostravicí při představení trenérského vedení týmu před novou sezonou. A od léta se budu už věnovat přípravě s novými svěřenci,“ dodal Salon.

Vašina z Ostravy do Ústí n. L.

Zajímavostí je, že nástupcem Salona v Ústí nad Labem bude trenér Lubomír Vašina, který v posledních sedmi letech působil v Ostravě. Byl šeftrenérem mládeže a podílel se na přechodu juniorů a mladých hráčů do extraligového áčka ostravského klubu.

Ve volejbalovém prostředí si vybudoval renomé nejen za práci v Ostravě, ale předtím už vedl v extralize v několika obdobích i celek Benátek nad Jizerou. Navíc je Vašina trenérem českých akademických reprezentací na světových letních univerziádách.

Odchod z Ostravy na sever Čech bere jako součást trenérského života. „I když jsem nepůsobil přímo u žádného extraligového družstva, v Ostravě jsem samozřejmě sledoval i soupeře, proti kterým hrál „náš“ ostravský tým. Jsem zvědavý na extraligu, v níž dochází k řadě trenérských a hráčských změn,“ uvedl Vašina.

Janouch se vrátil do extraligy

V klubu Aero Odolena Voda působí nově trenér Martin Kop. Přišel z Příbrami, kde jej nahradil Petr Klán, dosavadní asistent v Kladně. Z hráčských přesunů je nejzajímavější příchod reprezentačního nahrávače a kapitána národního týmu Jakuba Janoucha z německého Friedrichshafenu do celku VK Lvi Praha. Janouch předtím působil v Dukle Liberec.

Právě z Liberce odešel bývalý reprezentační kapitán Aleš Holubec do týmu Odolena Voda, současný reprezentant Patrik Indra po odchodu z Liberce posílil VK Karlovarsko. A taky VK Ostrava hlásí změny, když získal polského nahrávače Sebastiana Matulu a ruského univerzála Jurije Kružkova, který naposledy působil v maďarském Kaposvaru.

Jihostroj České Budějovice angažoval Filipa Rejlka z VK Karlovarsko, z jihu Čech ale odešel Filip Křesťan do Kladna.