Politika
29/01/2023 ČTK

Vondrák i Macura ocenili smířlivou kampaň Pavla, v ANO chtějí zůstat

​Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák i primátor Ostravy Tomáš Macura (oba ANO), kteří už před prvním kolem prezidentské volby nepodpořili svého stranického lídra Andreje Babiše, ocenili smířlivou kampaň zvoleného prezidenta generála ve výslužbě Petra Pavla. V ANO oba chtějí zůstat.

Hejtman Vondrák, který už před prvním kolem nepodpořil svého stranického šéfa Andreje Babiše, Řekl, že výsledek ukázal jasný rozdíl. Přičítá to tomu, že hnutí ANO, ale hlavně Babišovi, chybí mladí voliči a voliči zastupující střední třídu. Hlavní síla Andreje Babiše je podle něj především u seniorů.

Výsledek zapříčinila i forma kampaně, kterou Babiš vedl hlavně mezi prvním a druhým kolem volby. "Je potřeba si říct, že takový marketing nefunguje. Musíme se vrátit k tomu, že jsme stranou, která oslovuje všechny obyvatele země. Jsou to po senátních a parlamentních třetí volby, které prohráváme,“ řekl Vondrák.

Osobně ale pozitivně vnímá kampaň Babiše před prvním kolem prezidentské volby. "Byla smířlivá a úspěšná," řekl. Dodal, že v druhém kole se výrazně změnila. "Je potřeba hledat jinou formu oslovování voličů," řekl hejtman.

S ohledem na své vlastní preference při volbě prezidenta zatím neuvažuje o odchodu z hnutí ANO. "Na stole je otázka, zda jsme schopni oslovit další voliče. Nechci házet flintu do žita. Na kraji mám rozdělanou spoustu práce. A chci ty věci dopracovat,“ řekl. Pomoci chce i samotnému hnutí. "Chtěl bych hledat cesty, jak oslovit další voliče," řekl.

Primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO), který také nepodpořil Babiše, řekl, že podle něj zvítězil kandidát, který vedl slušnější a smířlivější kampaň. "A také kandidát, který má pro výkon funkce prezidenta větší kompetence," řekl.

Ani on neuvažuje o odchodu z ANO. "Osobně žádný tlak na svou osobu nyní necítím. Uvidíme, co bude následovat po volbě prezidenta. V Ostravě držíme linii ANO z roku 2013, se kterou jsem se tehdy ztotožnil. Od té se ale ANO výrazně ve směřování otočilo. Dnes se více podobá SPD, což se ukázalo v této kampani," řekl.

Dodal, že situace je nyní sice vypjatá. Osobně by se ale také jako Vondrák chtěl pokusit otevřít diskusi o budoucím směřování hnutí ANO. "Byla by škoda se vzdát bez boje," řekl.

S výsledkem volby je spokojený i rektor Ostravské univerzity Jan Lata. "Dopadlo to, jak jsme doufali a také trochu očekávali. "Věřím, že se situace v Česku po této volbě změní," řekl. Podle něj se může nově zvolenému prezidentovi podařit otupit hrany mezi oběma tábory voličů. "Pokud se to má někomu podařit, tak ne Andreji Babišovi. Pokud lidé budou jen trochu naslouchat, Pavlovi by se to mohlo podařit," řekl Lata.

Sdílejte článek