Vondrák: Podpořit mistrovství světa v parahokeji bylo skvělé rozhodnutí
Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák se setkal s představiteli českého para hokeje.
Věří, že Ostrava v budoucnu znovu uspořádá světový šampionát v parahokeji. Ten letošní předčil veškerá očekávání. Hráčů, fanoušků i organizátorů.
Jarní mistrovství světa v parahokeji pobláznilo celou Ostravu. Publikum v OSTRAVAR ARÉNĚ vytvořilo tak bouřlivou atmosférou, jakou ještě parahokejisté nikdy dříve nezažili.
Ani na světových šampionátech, ani na paralympijských hrách. Čeští reprezentanti sahali po vytoužené medaili. I když na ně nakonec zůstala nepopulární bramborová v podobě 4. místa, diváci je měli za hrdiny.
Nyní se se zástupci české para hokejové reprezentace setkal hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, aby jim ještě jednou pogratuloval a snažil se najít cestu, jak tento sport více podpořit.
„Ukázalo se, že bylo správným rozhodnutím podpořit mistrovství světa v parahokeji. Zájem lidí byl o šampionát tak veliký, že nyní hledáme cestu, jak tento sport dále podpořit. Máme partnerské regiony i v Číně nebo v Jižní Koreji,“ uvedl Vondrák.
„Navíc tady máme přátele a kolegy z USA, kde je hodně vojáků, kteří utrpěli nějaké zranění a trauma během válek. Ti potom parahokej provozují. Určitě jsou možnosti, jak takové věci dále podpořit a dále rozvíjet,“ pokračoval.
V tento okamžik je všechno spíše v úrovni námětů, co všechno by nejenom kraj mohl udělat pro podporu parahokeje. „Nabízejí se turnaje, které bychom mohli uspořádat. Za zvážení stojí také to, že by se hrál parahokej před některým extraligovým utkáním týmů z našeho regionu. Možností je celá řada. Je třeba je jen rozpracovat. Uvidíme, jak to půjde dál,“ nastínil.
Výsledek české parahokejové reprezentace na ostravském šampionátu byl podle hejtmana vynikající. „Je třeba vidět to, že nastupovali proti profesionálům, kdežto oni jsou ryzími amatéry. Nejvíce se mi líbilo to, že lidé na šampionát přišli, byť na něm nehrály hvězdy, jaké známe v jiných sportech. Bylo to tedy o ryzím sportu,“ popsal Vondrák s tím, že mistrovství sledoval jen na dálku, protože byl v té době daleko v zahraničí. „Ohromně mě mrzelo, že jsem nemohl být přímo v hale. Hlavně poté, když jsem viděl, jak veliký zájem mezi lidmi byl o tento sport v Ostravě.“
O šampionátu Vondrák mluvil s několika lidmi. „Klíčové je, že jej ocenil i Milan Hnilička, který má na starost Agenturu pro sport. Pevně věřím, že budeme mít ambasadora tohoto sportu i na té nejvyšší úrovni,“ řekl.
Reprezentace potřebuje nejpozději do dvou let omladit Při pondělním setkání se hejtman s představiteli para hokejové reprezentace bavil také o tom, že jsou tady sporty, které už tolik netáhnou a pak „nové“, mezi které patří i parahokej.
„Určitě tak budeme hledat cestu, jak v budoucnu znovu uspořádat mistrovství světa v parahokeji. Letošní šampionát totiž jasně ukázal, že taková akce do Ostravy patří,“ poznamenal Vondrák.
Setkání na Krajském úřadě Moravskoslezského kraje se zúčastnil i brankář české para hokejové reprezentace Martin Kudela. „Věřím, že to, o čem jsme se bavili, se nám podaří i naplnit do úspěšného konce,“ řekl Kudela.
„Jako pro amatéry byl pro náš šampionát náročný, ale v rámci našich podmínek jsme měli velice slušnou přípravu na něj. Na ledě jsme pak nechali všechno, co jsme mohli a mistrovství jsme si všichni maximálně užili,“ vrátil se brankář k ostravskému šampionátu.
To, že všichni hráči nechali na jaře na ledě OSTRAVAR ARÉNY všechno, potvrdil i trenér českého výběru Jiří Bříza. „Po této stránce musím být maximálně spokojený. Ostatně vždycky říkám, že pode mnou všichni hráči odjezdí celý zápas po zadku. Navíc se nám podařilo udělat obrovskou osvětu tohoto sportu, a to nejen v České republice, ale po celém světě. Z tohoto pohledu nás čekají jen lepší zítřky,“ míní Jiří Bříza, který si velice pochvaloval setkání s moravskoslezským hejtmanem.
„Našli jsme společnou vlnu, jak bychom chtěli dále podporovat nejenom národní tým, ale hlavně nové adepty o tento sport. A to především u dětí. Budeme koncipovat naši vizi, abychom mohli pořádat rozvojové dětské kempy,“ předeslal.
„Dost těžko jsme totiž hledali metodiku, jak nalézat nové hráče. Ihned po šampionátu se nám ozvali tři nebo čtyři kluci z regionu, kteří jak věkem, tak svým hendikepem jsou pro nás velikými talenty, byť na saních nikdy neseděli. Od září se propojíme s jejich rodiči a budeme se snažit je dostat na led tak, aby je to zaujalo, aby měli materiální podporu a aby v co nejkratší době mohli dosáhnout mezinárodní úrovně,“ popsal Bříza.
„Náš kádr totiž velice rychle stárne. Hráči mají i fyziologické limity. Skutečně potřebujeme do dvou let kádr doplnit o alespoň pět kluků ve věku okolo dvaceti let,“ uzavřel trenér národního týmu.