Nejnovější zprávy: Obrazem: Ve Starých Hamrech soutěžili dřevorubci i kuchtíci gulášů Pět zraněných při vážné nehodě. Řidič bezohledně předjížděl

Byznys

Vratimovské firmě KES se daří, investuje a přijímá nové lidi

Společnost KES - kabelové a elektrické systémy z Vratimova letos nabrala 200 nových pracovníků. Počet zaměstnanců tím zvýšila o čtvrtinu, nyní jich má asi 1000. Dalších 200 lidí chce výrobce kabelových svazků do automobilových světel přijmout v příštím roce, řekl jednatel firmy Martin Svozil. Společnost bude mít letos obrat zhruba 1,4 miliardy korun, což je o 12 procent více než loni.

Nábor zaměstnanců souvisí s rozšiřováním výroby. Díky otevření nové haly letos podnik zvýšil objem výrobní plochy o 20 procent. „Tento rok jsme nabrali 200 pracovníků do výroby, příští rok to samé. Začátkem roku jsme měli 800 lidí, teď máme 1000 a příští rok počítáme 1200,“ řekl Svozil.

Od nových pracovníků firma očekává hlavně manuální zručnost. „Jsme takzvaní zametači na pracovním trhu a zaměstnáváme převážně ženy. To jsou šičky, prodavačky, takové profese, které by jinak na trhu nedostaly pracovní místo,“ řekl jednatel. Hodně pracovnic jezdí do Vratimova z Karvinska, například z nedalekého Havířova, který je pro KES velkým zdrojem zaměstnankyň. Velká část dělnic dojíždí také z ostravských sídlišť Dubina či Hrabůvka. Svozil uvedl, že firma spolupracuje i s technickými školami a snaží se oslovovat studenty, které by po škole mohla zaměstnat.

Ve své nabídce má KES nyní asi 1000 výrobků. Vyrobí ročně okolo 30 milionů kabelových svazků. V některých svazcích je jen jeden vodič, například jde o automobilové antény, v sofistikovaných světlometech ale může být svazek až se stovkou vodičů.

„Před 20 lety jezdila auta s jedním druhém světlometů, halogeny, čtyřmi dráty. Dnešní svazek vypadá jinak. Má třeba 80 drátů. V tom světle je počítač, různé motorky, kamera a třeba nějaký laserový paprsek. To je obsluhováno právě tím kabelovým svazkem,“ vysvětlil Svozil. Firma má i malé vývojové oddělení, které se zabývá vývojem komponentů.

Jednatel řekl, že v příštím roce má obrat firmy vzrůst o 20 procent. Podnik proto bude intenzifikovat výrobní plochu, plánuje například automatizovaný sklad a různé optimalizace, které by mu měly umožnit vyrábět rychleji za stejné peníze. „V roce 2017 chceme rozšířit fabriku o dvě poslední haly, což nám zvětší výrobní plochu asi řádově o čtvrtinu, a tu další pětiletku, kdy bychom měli dosáhnout obratu asi dvě miliardy korun, tak bychom měli být schopni zvládnout,“ řekl Svozil.

KES – kabelové a elektrické systémy je dceřinou firmou rakouské společnosti ZKW, která vyrábí automobilová světla. Svozil řekl, že mateřské firmě podnik dodává asi polovinu produkce. Druhou část výrobků firma dodává hlavně velkým zákazníkům, jako jsou Hella, Varroc nebo Koito.