Nejnovější zprávy: Čech Neuman v první desítce druhé etapy Czech Tour z Prostějova do Uničova Kam dnes na oběd? Na ražniči do hotelu Imperial!

Regiony

Vypálený kostelík se vrací do Gutů, stavba roste před očima

Kousek po kousku se vrací do Gutů nedaleko Třince dřevěný kostel Božího Těla.

Foto: Václav Kotásek

V srpnu to budou tři roky od okamžiku, kdy dva mladíci kulturní památku z 16. století polili benzínem a zapálili.

Prázdné místo uprostřed hřbitova nyní ožívá stavbou její repliky. Tesaři z Valašska začali v minulých dnech na připravenou podezdívku montovat první trámy nového kostelíka.

Staveniště bylo slavnostně otevřeno za přítomností médií již koncem května, tehdy však začali kameníci pokládat do štěrkového lože novou podezdívku kostela. Ta je již dostatečně zpevněná a připravena nést zátěž dřevěných trámů nového kostela.

Dřevostavba dosud stála na manipulační ploše tesařství Papšík v Hošťálkové na Vsetínsku. Nyní zruční Valaši kostel rozebírají, po částech převážejí do Gutů a znovu skládají jako stavebnici.

„Přijely už dva kamiony naložené nosnými zdmi kostela, které na místě třetí den sestavují tesaři. Roubení roste přímo před očima a věřím, že stavba půjde hodně rychle kupředu,“ uvedl vedoucí stavebního odboru ostravsko-opavského biskupství Václav Kotásek.

Hrubá stavba včetně střešní krytiny ze štípaných šindelů bude podle jeho odhadů hotová do konce prázdnin.

Již nyní je však na co koukat. Cyklisté, kteří okolo staveniště denně projíždějí, neváhají zastavit a na mobily zachytit průběh obnovy kostelíka. Den za dnem budou snímky atraktivnější. „Jeden z kameramanů České televize tady snímá časosběrné video, které zachytí celý průběh stavby,“ prozradil Kotásek.

Jak rychle stavba v lesíku nedaleko Gutů poroste, bude záležet na počasí. Na rozdíl od hub jí svědčí spíše sucho. Stavbu podezdívky kameníkům červnové bouřky a lijáky komplikovaly. „Deště nám přípravné práce dost pozdržely. Ale tesaři nyní jedou jak draci. Už mají položené spodní trámy a roubení až po vstupní dveře,“ doplnil Kotásek.

Náročnější než samotná hrubá stavba budou práce v interiéru. První přijde na řadu pískovcová dlažba a pak další prvky, jejichž podoba se ještě dotváří. Pracovat se bude také na zajištění novostavby proti požáru.

Biskupství se po vleklých sporech o systém protipožárního zabezpečení dohodlo na napojení na systém Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje.

Současně musí v dosahu kostela vybudovat protipožární nádrž na vodu, protože v blízkosti kostela není hydrant ani jiný vhodný zdroj vody.