Nejnovější zprávy: Audina vzplála jako pochodeň, hasily ji dvě jednotky Odešel lví král, vzpomínají lidé na oblíbenou šelmu z ostravské zoo

Byznys

Výrobu omezil také výrobce automobilových komponentů Brose CZ

Výrobu od tohoto týdne kvůli pandemii nového typu koronaviru a dočasnému uzavírání automobilek výrazně omezil výrobce automobilových komponentů Brose CZ.

Na dva až čtyři týdny je výroba odstavena z 90 procent a týden bude celková odstávka. Omezení se týká obou závodů v Kopřivnici na Novojičínsku a Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku, kde firma zaměstnává přibližně 3200 lidí.

Dnes to za společnost Brose CZ sdělila Kateřina Krumpochová.

Generální ředitel Brose CZ Niclas Pfüller uvedl, že firma jako součást dodavatelského řetězce musí reagovat na požadavky zákazníků.

"Pandemie koronaviru nutí většinu našich zákazníků (velké automobilky) zastavovat či alespoň snižovat výrobu, neboť prodej aut se s uzavřením prodejen zastavil. Zákazníci tedy ruší své objednávky a my jsme také nuceni výrobu omezit," uvedl Pfüller.

Po dobu odstávky mohou zaměstnanci čerpat náhradní volno či dovolenou, kdy budou dostávat 100 procent příjmu.

"Nebo mohou v rámci překážky na straně zaměstnavatele pobírat náhradu mzdy ve výši 65 procent průměrné mzdy. Zůstane-li tedy zaměstnanec následujících pět týdnů doma, může v průměru obdržet vice než 86 procent průměrné mzdy," uvedla Krumpochová.

Kmenové zaměstnance firma nechce propouštět. "Propouštění zaměstnanců je pro nás coby zodpovědného zaměstnavatele až poslední možnost. S ohledem na aktuální vývoj to samozřejmě do střednědobé budoucnosti nemůžeme vyloučit. Kmenoví zaměstnanci však v tuto chvíli zůstávají," uvedl Pfüller.

Brose z velké části zastavuje výrobu ve většině svých evropských poboček. Ve všech německých lokacích je omezení plánováno minimálně do 19. dubna.

Brose CZ vyrábí přední a zadní struktury sedadel, zámkové systémy a elektromotory, díly dodává řadě světových automobilových značek. Obrat firmy v roce 2018 činil 18,8 miliardy korun (v roce 2017 to bylo 20,7 miliardy) a čistý zisk 933,8 milionu korun (předloni 749,1 milionu).