Sport
19/04/2018 Tomáš Svoboda

Výročí: 19. dubna 1959 si Baník poprvé zahrál na Bazalech

V historicky prvním ligovém utkání, které se hrálo na ostravském stadionu Bazaly 19. dubna 1959, prohrál Baník za dramatických okolností s hostujícím Spartakem Ústí nad Labem 2:3.

Premiérové utkání na novém stadionu přilákalo osm tisíc fanoušků, kteří ale odcházeli rozčarováni. A to nejen proto, že na tribunách byla k dispozici jen místa k stání. Traduje se, že ještě večer před zápasem se na Bazalech horečně pracovalo, aby se mohlo hrát.

V den utkání pak panovalo studené, větrné a deštivé počasí, které fotbalu příliš nepřálo. Historicky prvním střelcem Baníku na Bazalech se stal útočník Karel Sedláček, který sice otevřel skóre, ale jinak domácí podle klubového kronikáře podali spíše vlažný výkon.

Hlavní pozornost však byla upřena na rozhodčího, který baníkovcům upřel regulérní gól i penaltu. Klub po prohře 2:3 žádal o prošetření jeho „svévolných rozhodnutí“, která si mnozí fanoušci přišli vyříkat osobně.

Výsledkem byl ovšem nakonec trest od disciplinární komise, která Bazaly na jedno utkání uzavřela, nařídila instalaci bezpečnostního plotu a poslala Baník hrát do vítkovického azylu, kde je hostem i dnes.

Hrát se musí na Slezské!

Z historie vyplývá, že Bazaly se začaly stavět na konci 50. let, aby nahradily tehdy již dosluhující stadion Baníku, kterým byla Stará střelnice. Pro funkcionáře klubu bylo rok od roku těžší přesvědčovat Ústřední sekci kopané o tom, že se stavem jejich škvárového hřiště nelze nic dělat.

Mezitím ovšem vyrostl Stadion odborářů v městské části Mariánské Hory a Fifejdy. Posloužil sice krajské spartakiádě, ale jinak moc využíván nebyl. Jako výhodná se však jevila jeho poloha uprostřed města a ideální spojení tramvajemi, autobusy i trolejbusy.

Proto část fanoušků chtěla, aby Baník využil právě stadionu na Fifejdách. Funkcionáři Baníku ale prosazovali myšlenku, že mužstvo musí hrát ve Slezské Ostravě, protože klub na pravém břehu Ostravice vznikl a měl by na něm také zůstat.

Nakonec tedy začala stavba nového stánku na pravém břehu Ostravice. I když bylo při stavbě využito přírodních svahů, muselo být přemístěno 135 tisíc kubických metrů zeminy, položeno 4 800 metrů drenáží a kilometr kanalizace.

Ligovému fotbalu sloužily Bazaly naposled 30. května 2015, kdy na nich Baník remizoval s Duklou Praha 1:1. Autorem poslední domácí ligové branky byl chorvatský záložník Davor Kukec.

V současné době se za účasti klubu, města a kraje chystá přestavba stadionu na moderní tréninkové centrum.

Sdílejte článek