Nejnovější zprávy: Černá díra. Tento památník připomene oběti střelce v ostravské nemocnici Residomo se mění na Heimstaden. Nový vlastník má v Evropě 100 000 bytů

Společnost

Vytříděných baterií v Česku přibývá, Moravskoslezský kraj je ale dál nejhorší

Obyvatelé Moravskoslezského kraje jsou v třídění použitých baterií stále nejhorší v České republice.

Na jednoho obyvatele kraje loni připadlo pouze 73 gramů vytříděných baterií. Přesto se lidé ve sběru baterií výrazně zlepšili: oproti roku 2015 stouplo v kraji množství vytříděných baterií o 45 procent na 88,7 tuny.

Za společnost Ecobat, která zajišťuje zpětný odběr a recyklaci baterií, to sdělila Jana Čechová. V roce 2015 připadalo na jednoho obyvatele kraje jen 50 gramů vytříděných baterií.

Za nárůstem podle Čechové stojí především vzrůstající dostupnost a obliba červených kontejnerů určených pro třídění baterií a drobných elektrozařízení. Lidé do nich loni odevzdali o 69 procent baterií více než v roce 2015. Sběr baterií v obchodech stoupl meziročně o 67 procent a ve firmách o 45 procent.

„Potěšující je, že se do sběru zapojují řadoví občané. Je to vidět na výrazném nárůstu použitých baterií odevzdaných v červených kontejnerech a na množství baterií odevzdaných v obchodech. Radost nám dělají také školy a školky v kraji zapojené do projektu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět,“ uvedl jednatel neziskové společnosti Ecobat Petr Kratochvíl. Doplnil, že školáci, studenti a pedagogové škol v Moravskoslezském kraji v nich loni odevzdali 14,7 tuny baterií.

V celé republice loni lidé odevzdali k recyklaci téměř 1638 tun baterií, což je oproti roku 2015 nárůst o 32 procent. Vytříděné množství představuje 155 gramů na obyvatele. Nejvíce baterií loni vytřídili lidé ve Středočeském kraji (239 gramů na obyvatele) a v Praze (229 gramů).