Nejnovější zprávy: Jsem PROočkovaný. Mám PROTIlátky. Začala kampaň na podporu očkování Z bývalé průmyslové haly bude unikátní objekt pro sport a kulturu

Kultura

Vznikají první díla o pandemii. Divadlo loutek Ostrava má hru Pan Panpán

​V neděli 25. dubna v 17 hodin představí Divadlo loutek Ostrava novou autorskou hru Václava Klemense Pan Panpán, která proběhne formou online streamu na divadelním kanále Youtube.

Foto: Roman Polášek

Námět na hru vznikl na jaře 2020 v období první vlny pandemie. Z potřeby hledat v nastalých a nečekaných omezeních něco pozitivního vzešel nápad na původní pohádkovou grotesku s ústřední postavou pana Panpána.

To je úplně obyčejný pán žijící svůj úplně všední život plný stereotypů. Jednoho rána si jako obvykle pustí televizi, aby si poslechl předpověď počasí, a místo oblíbené moderátorky počasí, do které je zamilovaný, se objevuje hlášení, které oznamuje zákaz vycházení.

„Pan Panpán neodejde do práce jako každý den, zůstane doma. Sám se svými sny, které se nikdy neodvážil realizovat. Nastává zvláštní a výjimečný čas, ve kterém Panpán přijímá výzvu vydat se na cestu za svým snem. Jeho odhodlání a představivost dokážou prolomit stěny uzavřeného bytu. A Panpán se ocitá na cestě za svou princeznou, za slečnou z předpovědi počasí,“ dokresluje děj režisér a autor v jedné osobě, umělecký šéf DLO Václav Klemens.

S námětem byl osloven výtvarník Tomáš Volkmer. Ten vytvořil kreativní a variabilní scénografické řešení, které nabízí možnosti jednotlivé prvky posunovat, převracet, tvořit z nich nové situace, ve kterých se hlavní hrdina pohybuje.

Autorem hudby je Michal Sedláček, který s Divadlem loutek jako autor hudbu spolupracuje už poněkolikáté, naposledy při pohádce Hrnečku, vař!

Inscenaci ozvláštní videoprojekce Jiřího Philippa. Na jevišti se představí čtveřice herců DLO, Ondřej Beseda, Karolína Hýsková, Aleš Petrič a Karel Růžička.

„Když na jaře loňského roku vznikl tento námět, který reaguje na první lockdown u nás, naivně jsem si představoval, že při premiéře to bude taková zábavná připomínka časů, které už patří minulosti. To, že se budeme nakonec připravovat na on-line premiéru v kdoví kolikáté vlně koronaviru, mne nenapadlo ani v nejdivočejších představách. Přesto věřím, že to bude i na monitorech počítačů zábavná podívaná pro děti i jejich rodiče,“ uzavírá režisér Václav Klemens.

Premiéra proběhne od 17 hodin na Youtube kanále DLO a diváci se mohou dívat zdarma nebo si zakoupit dobrovolnou vstupenku.

Všechny informace a odkazy na zhlédnutí jsou k dispozici na webu www.dlo-ostrava.cz.