Nejnovější zprávy: Na Jablunkovsku hořela chata. Policie našla na místě lidské ostatky Advent bez trhů, rozsvícení vánočních stromů bez veřejnosti. Města omezují veřejné akce

Společnost

Vzpomínky za staré fotografie ožily. V Dobré se odehrál dojemný hasičský příběh

Na počátku byl rozhovor pro časopis Vlasta, v němž se majitelka polského čajového a kávového impéria Mokate Teresa Mokrysz svěřila, že měla předky v Dobré na Frýdecko-Místecku - jeden z nich měl být starostou hasičů v obci. Začalo pátrání...

V pátek se v Dobré Teresa Mokrysz setkala s lidmi, kteří si jejích předků velmi váží a společně v rámci oslav k příležitosti otevření kompletně zrekonstruované hasičské zbrojnice odhalili pamětní destku Josefu Mokryšovi – ten vedl zdejší hasiče 45 let.

Desku nechala zhotovit právě Teresa Mokrysz a Kazimierz Mokrysz – Josef Mokryš byl jejím strýcem.

„Jsme s manželem rádi, že jsme mohli zhotovením této pamětní desky přispět k tomu, aby jeho jméno a život, i to, co vykonal, bylo trvale a důstojně připomenuto, a děkujeme představitelům obce, že nám to umožnili,“ řekla Teresa Mokrysz.

Teresa Mokrysz, (v bílém) u historické fotografie. Foto: Archiv

Starostka hasičů v Dobré Ludmila Baranová připomněla, že zdejší sbor patří k nejstarším ve Slezsku a také Josef Mokryš byl jedním z nejdéle sloužících hasičských starostů v regionu.

„Pod jeho velením patřila jednotka k nejlepším a s nejkratším dojezdovým časem. Měl tak vycvičené koně, že po vyhlášení poplachu sami běželi z pole ke strážnici, aby mohli být zapřaženi do stříkačky,“ připomněla Baranová.

„Je to pro mne velký den, že se děda dočkal takového ocenění, zasloužil si to,“ zhodnotil vnuk bývalého starosty, rovněž jménem Josef Mokryš. Společně s ním se oslav zúčastnili další další vnuci a vnučky – mimo jiné dvě ženy, které již jsou jedinými žijícími svědky křtu motorové stříkačky v 30. letech minulého století, kdy je také na památečním snímku zachytil fotograf.

Zarámovanou zvětšeninu fotografie také sbor obdržel od firmy Mokate. „Pamatuji si, že to byla velká událost, pro místní hasiče to byla velká sláva,“ uvedla pamětnice události, paní Cínařová. „V období krize se jim podařilo sehnat peníze, zčásti pocházely z úspor rodinných příslušníků, kteří sboru poskytli bezúročnou půjčku,“ doplnil Josef Mokryš.

Teresa Mokrysz, která je známá v médiích také jako „madame Mokate“ zdůraznila, že rodina je hrdá na rodinnou vazbu k Josefu Mokryšovi v české části Těšínského Slezska.

„Skutečně jsme nečekali tak vřelé přijetí. Bylo těžké potlačit slzy dojetí. Naši předkové v Dobré podnikali, vlastnili obchod s koloniálním zbožím. Jeden ze sourozenců se přestěhoval na polskou stranu Těšínských Beskyd. Matrika mu pak popolštila příjmení,“ vysvětlila Teresa Mokrysz.

Vyprávěla také o své cestě za podnikatelským snem. Za pětadvacet let vybudovala firmu, která dnes patří k dominantním na evropském trhu s teplými nápoji, ale už také polotovarů pro přípravu instantních potravin.

Mokate až 60 procent své produkce vyváží do 74 zemí celého světa, první zahraniční pobočku svého exportu založilo právě v České republice. Významná polská podnikatelka za svůj životní úspěch považuje výstavbu ryze rodinné firmy bez podílu zahraničního kapitálu.

Dnes tvoří skupinu devět firem ve střední Evropě, jednou ze tří největších je i česká Marila ve Voticích u Prahy. Tato firma, tradiční český výrobce pražené kávy a sladkého pečiva, se bude dále rozvíjet díky dalším, významným investicím v roce 2016.