Nejnovější zprávy: Jankulovski už nebude sportovním ředitelem Baníku. Pozice jej nenaplňovala Nákaza v novojičínském Varrocu. Testování ukázalo 23 nemocných

Kultura

Z Magazínu PATRIOT: Mám rád čistou činohru, říká Štěpán Kozub

Jednou z osobností nového vydání Magazínu PATRIOT je Štěpán Kozub, filmový a divadelní herec, který patří k nepřehlédnutelným tvářím mladé české scény. Mluvili jsme s ním o jeho vztahu k divadlu, filmu i životu.

Štěpán Kozub (Foto: Jan Lipovský)

Přestože točí ponejvíce v Praze, Ostrava stále zůstává jeho domovským sídlem. Rodák z Bohumína vyrůstal v lázeňském městečku Javorník, posléze absolvoval činoherní herectví na Janáčkově konzervatoři v Ostravě pod vedením pedagoga a režiséra Václava Klemense.

Záhy po maturitě byl přijat do divadla Komorní scéna Aréna, ještě před tím zaujal na televizních obrazovkách v jedné epizodě seriálu Případy 1. oddělení.

Za působení v Aréně získal prestižní ocenění Talent roku 2015. Dnes pracuje již na volné noze, diváci jej tak mají možnost vidět nejen na jevišti nejlepšího divadla v Česku, Komorní scény Aréna, ale také v nejmladší profesionální scéně v Divadle Mír. Tady působí nejen jako herec, ale také jako umělecký šéf.

K jeho stálicím patří rovněž účinkování v kabaretu Tři tygři, který je několik let na repertoáru klubu Heligonka v Dolní oblasti Vítkovice. Co se týká filmové a televizní tvorby pracuje zejména s Janem Hřebejkem.

Jeden z pořadů, ve kterém nejčastěji v Ostravě vystupujete se jmenuje příznačně Tři tygři, jaké jste ale znamení?
Ryba, v čínské horoskopu krysa. Ale ten název Tři tygři nevyplývá z nějaké zvířecí vášně, prostě jsme byli tři a hledali jsme nějaký vhodný název, od Třech vepřů jsme se přes desítky zvířat dostali až k tygrům, ani nevíme, jak a proč.

Není to také odkaz na symbolickou dravost a schopnost skočit rovnou do vody?
Je pravda, že je to takový tygří večer. Kolega herec Albert Čuba říká, že jsme šelmy a on náš krotitel. Celý večer je improvizovaný a nikdy nevíte, co se stane. Vše je založeno na kouzlu okamžiku a my se do něj vrháme rovnou po hlavě. Témata od lidí nás fascinují, co nám napíšou, to my zahrajeme. Někdy je pravda, že v tom plavu jako ryba, jindy se zase plácám.

Když to nejsou šelmy, který druh zvěře je vaším favoritem?
Libí se mi ptactvo, třeba orel. Mám rád psy, máme doma labradorku Kokinu z útulku a křížence Filipa, něco mezi trpasličím jezevčíkem a minipudlem.

Jméno Filip je náhodné?
Filip jsem se měl původně jmenovat já, ale nakonec vyhrál Štěpán. Moje maminka sledovala filmovou sérii o Básnicích, kde ji silně dojímala postava Štěpánka.

Tuto oblíbenou postavu dívčích srdcí ztvárnil Pavel Kříž, měl jste možnost se s ním setkat?
Ano, točím s ním náš nejnovější seriál, už jsem mu vyprávěl, že mě ovlivnil natolik, že se jmenuju podle jeho postavy.

O jaký seriál se jedná?
Jde o seriál z kriminálního prostředí, který bude mít třináct dílů. Hraju v něm mladého policistu na oddělení vražd. Název kriminálky je Místo zločinu Ostrava. A spousta příběhů je inspirováno skutečnými událostmi. Natáčí se v Praze a Ostravě. Mordpartu tvoří Karel Dobrý, Stanislav Majer, Pavla Beretová a já. Našeho šéfa hraje právě Pavel Kříž.

Je možné vás považovat za ostravského patriota?
Neřekl bych to o sobě takto doslova, ale mám Ostravu rád. Dostal jsem nabídku do angažmá a měl jsem možnost ji opustit a přestěhovat se do Prahy. Byla to zajímavá možnost, ale mám tady přátele. Obecně mě Ostrava něčím přitahuje, i když to neumím ještě přesně definovat. Přitom rád cestuju a poznávám nová místa, zvláště, když se nyní živím na volné noze. Například v Praze jsem poslední týdny více než v Ostravě. Stále se do ní ale rád vracím a je mi v ní nejlépe. Samozřejmě, musím si přizpůsobit životní rytmus.

Celý rozhovor se Štěpánem Kozubem si můžete přečíst v novém vydání tištěného Magazínu PATRIOT.

Předplatné časopisu nebo jednotlivé vydání lze jednoduše objednat přímo na webu.