Nejnovější zprávy: Noční požár v Třinci. Škoda téměř za milion, popálená žena bojovala o život V Ostravě se rozpadla koalice, začalo jednání o nové

Cestování

Z Mošnova se zase létá do Varšavy. Linka Ostravu propojí se světem

Polská společnost LOT Polish Airlines linku obnovila po roce, její provoz přerušila kvůli koronavirové pandemii a cestovním restrikcím.

Foto: se souhlasem Letiště Ostrava

První letadlo z Varšavy přistálo na ostravském letišti v Mošnově v pondělí v podvečer.

Obchodní ředitel Letiště Ostrava Stanislav Bujnovský uvedl, že díky návazným letům přinese obnovená linka spojení s více než 80 destinacemi v Evropě, Severní Americe a Asii. "S jedním pohodlným a krátkým přestupem tak cestující mohou doletět například do Amsterdamu, Bruselu, Frankfurtu, Paříže, ale také třeba do New Yorku, Chicaga nebo Toronta. Letenky jsou v současné době v prodeji od necelých 800 korun na stránkách letecké společnosti," uvedl Bujnovský.

Na lince budou létat letadla Embraer 170/175 a Bombardier Q400 s kapacitou 70 až 82 sedadel. Podle letového řádu bude letadlo do Varšavy létat vždy v pondělí v 05:20, v úterý a čtvrtek v 17:45 a v pátek a sobotu ve 14:25. Z Varšavy poletí v úterý a čtvrtek v 16:10, v pátek a sobotu ve 12:45 a v neděli ve 23:15.

"Pro manažery, obchodníky, 'ajťáky', vědce, sportovce i turisty potřebujeme pravidelné letecké spojení do destinace, ze které je možné dostat se do celého světa. Pravidelná letecká linka s významným mezinárodním dopravním uzlem zlepší dopravní dostupnost regionu, pomůže udržet v kraji dnešní investory a přilákat nové," uvedl moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák.

Z Mošnova se dosud celoročně pravidelně létalo jen do Londýna. Přes letní sezonu nabízelo ostravské letiště také lety do 13 destinací v Řecku, Egyptě, Bulharsku, Turecku a Španělsku. Z letiště létají rovněž pravidelné nákladní spoje do Německa a Asie.

Letiště loni odbavilo 137 558 cestujících, což bylo o 99 849 lidí více než předloni, nárůst představoval 265 procent. Oproti roku 2019, poslednímu před pandemií, bylo ale cestujících o 57 procent méně. Množství přepraveného nákladu loni vzrostlo letišti meziročně o 28 procent na 18 225 tun, což bylo dosud nejvíce.