OSTRAVA-JIH
04/09/2020 Jaroslav Baďura

Z nevzhledné lokality u Savarina je relaxační zóna

​Veřejné prostranství v blízkosti komplexu Savarin a přilehlé sídlištní zástavby na ulici Dr. Martínka se zásadním způsobem proměnilo.

První mlhoviště na území Ostravy-Jihu, pítko, vysazená zeleň, nový mobiliář, opravené chodníky nebo uměle vytvořená „jízdní návrší“ pro cyklisty i koloběžkáře. Dříve nevzhledné místo se mění v příjemnou relaxační zónu.

„Cílem této etapy s názvem Zeleň Savarin bylo především odstranění nefunkčních asfaltových povrchů a rozpadajících se květináčů,“ vysvětluje místostarosta městského obvodu Ostrava-Jih Jan Dohnal, jenž má v gesci strategický rozvoj.

„Zároveň jde o celkovou přestavbu na prostranství, po kterém se budete chtít projít a strávit v něm čas. Vlastní vydlážděný prostor před Savarinem ještě doplníme o další mobiliář a související prvky.“ Na estetický přínos čerstvě vysazené zeleně bude třeba si chvíli počkat.

Součástí kompletně revitalizovaného prostoru je rovněž vodní mlhoviště, které ochlazuje vzduch v horkých dnech. Jak připomíná místostarostka obvodu Hana Tichánková, odpovědná za investice v obvodu, jde o vůbec první zařízení tohoto druhu v Ostravě-Jihu.

„Jde o trend v některých velkých městech, například Vídni, kde mlhovištím věnují velkou pozornost. Navíc se jedná o vítanou pomoc v parných létech, jakým bylo to právě uplynulé.“

Mlhoviště sestává ze tří trysek, osazených v dlažbě. Ovládat ho mohou sami lidé jednoduchým stisknutím tlačítka. „K zahnání žízně pak poslouží nainstalované pítko s pitnou vodou,“ doplňuje Hana Tichánková.

„Kolemjdoucí se díky těmto dvěma novým prvkům budou moci osvěžit zvnějšku i zevnitř.“

Zeleň Savarin je 2. dokončenou etapou rozsáhlého projektu Regenerace Hrabůvky, který by měl skončit v roce 2022.

Tato etapa si vyžádala zhruba 15 milionů korun, z toho 6 milionů přispěl Státní fond rozvoje bydlení a 3 miliony zaplatilo Statutární město Ostrava. Obvod tak v jejím rámci vynaložil přibližně 6 milionů korun.

Po dokončení celého projektu Regenerace Hrabůvky budou moci občané nejlidnatějšího městského obvodu Ostravy využívat půvabnou pěší zónu, vinoucí se podél celé ulice Dr. Martínka až ke kostelu.

Sdílejte článek