Nejnovější zprávy: ​Seniory v Bohumíně bude na výlety po okolí vozit rikša ​Více než dva tisíce dětí se díky Outlet Areně Moravia podívají do Světa techniky

Kultura

Z ostravštiny udělal módní vlnu, písničkář Pavel Dobeš slaví 70 let!

Sedmdesáté narozeniny v těchto dnech slaví autor zlidovělých hitů jako Jarmila nebo Něco o lásce. Písničkář Pavel Dobeš na sebe výrazně upozornil v 80. letech, kdy se nebál ve svých písních vyzvednout mnohými vysmívané ostravské nářečí.

Písničkář Pavel Dobeš (Foto: paveldobes.cz)

Pavel Dobeš se narodil 22. března 1949 ve Frýdku-Místku, ale vyrůstal ve Frýdlantu nad Ostravicí a od deseti let v Ostravě-Porubě.

Vyučil se provozním elektromontérem v Nové huti Klementa Gottwalda, kde po vojně nastoupil jako strojník do třísměnného provozu v Závodě 12 - Vysoké pece.

To už měl za sebou začátky s ostravskými bigbeatovými kapelami, s nimiž hrál v 60. letech. Postupně se jeho zájem soustředil na country a folk. Součástí prvního vystoupení na festivalu Folkový kolotoč v roce 1983 byly písně Jarmila, Blažek, Hrušky a Krtci.

Od poloviny 80. let nejen často koncertoval, ale vydal také první album Skupinové foto (1988) a vystupoval v rozhlase a televizi. Jeho diskografie obsahuje celkem dvanáct alb, poslední s názvem Koncert 1984 vyšlo v roce 2012.

Kromě výrazného ostravského období se v repertoáru věnoval různým tématům.

S Ostravou se musel rozloučit na přelomu let 1985 a 1986, kdy jej soudruzi vyhodili z KSČ, kam původně vstoupil s vizí „aby se slova nerozcházela s činy“, i z práce, a to proto, že prý svými písničkami dělal Ostravě ostudu.

Přestěhoval se do Hradce Králové, kde žije dodnes a kde našel novou tvůrčí inspiraci. Plodné ostravské období Pavla Dobeše, který je mimochodem otcem devíti dětí, si můžeme připomenout třeba písní O lese, „kde listí usychá aj na jaře…“