Z uhla prach a kašel – unikátní fotky dokumentují zanikající hornictví
Poslední zvonění? aneb z uhla prach a kašel. Tak se jmenuje fotografická výstava zaměřená na práci horníků v regionu. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 23. června v Městské knihovně v Mistku na Hlavní třídě. Začne v 17 hodin. Přibližně dvě desítky fotek tady budou k vidění do konce srpna letošního roku.
Expozice je specifická nejen tím, že fotky vznikaly v prostředí, kde je skoro úplná tma, ale také tím, že ji předkládá trio autorů. A sice Miroslav Žiška, Vladimír Pryček a Jan Smekal. Všichni tři jsou členové frýdecko-místeckého fotoklubu Art Collegium a všichni tři se zaměřují především na dokumentární tvorbu. Přesto jsou fotografie připravené k výstavě každého z nich úplně jiné.
„Až při přípravě výstavy jsem si uvědomil, že jsem se do dolů v Karviné a ve Staříči podíval možná poprvé a zároveň naposled. Každopádně prostředí pod zemí ve mně zanechalo silný dojem,“ uvedl jeden z autorů Jan Smekal.
„Všude tma, prach, špína, ohromné teplo a vysoká vlhkost. Focení v dolech bylo zatím tím nejnáročnějším, jaké jsem doposud zažil. Kdo si něco takového nevyzkouší na vlastní kůži, nedovede si to představit,“ dodal fotograf, který píše a fotí pro MF DNES.
„Práce v černouhelném hlubinném dole patří k nejtěžším a nejnáročnějším povoláním vůbec. Kdo tam nikdy nebyl, nedokáže si představit, jak je práce horníků fyzicky náročná,“ upozornil další z vystavujících fotografů Vladimír Pryček.
„Člověk neustále čelí nebezpečí, kdy příroda nebo i maličkost může ohrozit lidský život. V dole však nepracují jen horníci dobývající uhlí, ale také zámečníci, elektrikáři, chlapi v dopravě a spousta dalších,“ pokračoval Vladimír Pryček s tím, že si nesmírně váží možnosti, že je mohl fotografovat, a to na Dole Paskov ve Staříči.
„Momentálně o něm slyšíme, že ho chtějí zavřít, byť samotní havíři tvrdí, kolik je ještě v dole nevytěženého uhlí.“
Nejzkušenějším z trojice autorů je Miroslav Žiška, který na povrchu Dolu Paskov pracuje od roku 1976 (tehdy ještě Důl Staříč). V dole fotografoval dvakrát. Nejprve pro kalendář Dolu Paskov 2013, podruhé s kolegou z fotoklubu Vladimírem Pryčkem.
„Bohužel z časových i provozních důvodů jsme se mohli pohybovat pouze v okolí jámy. Výstavu jsme plánovali od počátku roku 2015. Podmínky byly náročné, málo světla a vysoký kontrast, ale při dnešní technice si s tím zkušený fotograf musí umět poradit,“ podotkl Miroslav Žiška.