Nejnovější zprávy: ​Výstava Cirkusová příšera versus Fialoví ďábli připomene brakovou literaturu v předválečné Ostravě Fotogalerie: Kopřivnice zničila Karviné sen o dalším vítězství v řadě

OSTRAVA-JIH

Za 25 korun kdekoli po Ostravě. Senior expres Ostrava-Jih už má čtyři vozy

Zvýhodněnou dopravu pro seniory z obvodu zavedla místní radnice v dubnu 2017. Službu mohli ve zkušebním období nejprve využívat obyvatelé Jihu starší 80 let, od února 2018 radnice snížila věkovou hranici na 77 let.

Foto: Ostrava-Jih

Vzhledem k tomu, že v nejlidnatějším obvodu Ostravy žije přes pět tisíc seniorů, oprávněných službu využívat, vyčlenila radnice více peněz a od února navýšila počet vozů Senior expresu Ostrava-Jih.

„V současnosti má vyřízenou průkazku 1731 seniorů. S ohledem na četnost uživatelů a oblíbenost služby jsme v rámci smlouvy na další dva roky, do 31. 1. 2022, vyčlenili více finančních prostředků a od února tak mohou jezdit již čtyři vozy, čímž zajistíme lepší dostupnost služby a kratší čekací dobu,“ uvedla iniciátorka služby místostarostka Markéta Langrová.

„Za předchozí dvouleté období, kdy bylo najeto přes 20 tisíc jízd, investovala radnice do provozu Senior expresu 5,6 milionů korun, smluvní limit byl stanovený do výše 284 tisíc měsíčně. Pro stávající období budeme zvýhodněnou dopravu každý měsíc podporovat až do výše 450 tisíc korun,“ doplnila místostarostka.

Jak Senior expres Ostrava-Jih funguje?

Za 25 korun mohou senioři starší 77 let, s trvalým pobytem v městském obvodu Ostrava-Jih, jet k lékaři, na poštu či kamkoliv v rámci celého města Ostravy potřebují. Zbylé náklady na cestu hradí radnice.

Jedinou podmínkou pro zájemce je vyřízení tzv. průkazu Senior EXPRES, a to bezplatně a na počkání na odboru hospodářské správy Úřadu městského obvodu Ostrava-Jih. K tomu jim stačí občanský průkaz a klasická průkazková fotografie.

Senior EXPRES mohou držitelé průkazek využívat v pracovní dny od 6:00 do 16:00 hodin, a to na základě telefonické objednávky, nejméně jeden den před požadovanou jízdou na tel. čísle 770 130 770.

Službu mohou zájemci využít až 4 x měsíčně a navíc si sebou mohou vzít bezplatně doprovod. Spolehnout se mohou na pomoc řidiče při nastupování, přenosech zavazadla či umístění ortopedických pomůcek.