Byznys
16/11/2019 Jaroslav Baďura

Za starých výrobních hal vznikl v Českém Těšíně unikátní areál služeb

​Nový areál služeb a obchodu TAZO se občanům Českého Těšína a okolí otevře 20. listopadu.

Středisko nabídne pod jednou střechou prodejnu Albert, ordinace lékařů a další služby. Do jara by měla být hotova přístavba pro rehabilitaci. Zákazníkům je k dispozici parkoviště v historickém středu města.

„Našim záměrem byla proměna nefunkčních výrobních hal z 19. století na vkusný, zapadající do památkové zóny projekt, který má oživit centrum města a sloužit občanům. Aby měli blízko k lékaři nebo za nákupy, kde navíc pohodlně zaparkují na hlídaném parkovišti,“ uvedl investor Miroslav Rakowski.

Českotěšínský rodák má za sebou řadu zdařilých počinů v oblasti revitalizace historických budov, mimo jiné na Hlavní třídě v Českém Těšíně, ale i v dalších městech.

Plocha areálu TAZO v Havlíčkově ulici má celkem 3.600 metrů. Více než polovina je určena po zdravotnické služby, ordinace, lékárnu a rehabilitaci, šestinu celkové plochy má prodejna Albert, zbývající část obsadily kanceláře a malé obchody. Je zde mimo jiné drogerie, květinová síň, vinotéka, trafika, peněžní služby a sázková kancelář.

Obnova původní krásy

Projekt respektoval zachování nejstarší části tiskáren, kterou nechal postavit roku 1882 knihkupec Heinrich Feitzinger a také původní materiál z bouraných objektů.

Staré cihly z místní již neexistující cihelny posloužily po očištění na obložky oken a na úpravy interiérů. Obnoveny byly rizality a lizény skryté dlouho pod šedým břízolitem, okna s klenutým nadpražím.

Rakowski zdůrazňuje, že během přípravy projektu a jeho realizace spolupracoval s památkáři i samosprávou. Akceptoval návrh řešení města týkající se výjezdu z areálu a instaloval moderní systém detekce SPZ aut, který urychluje průjezd aut přes závoru.

Parkoviště na ploše bývalého dvora tiskáren má celkem 78 stání a je zhotoveno s přirozeným vsakem dešťových vod. „Velkým problémem středu města jsou chybějící parkovací místa. U nás může každý odstavit své auto bezplatně na hodinu během dne. Od osmé večerní do sedmé ranní lze parkovat v areálu auto za poplatek 20 korun,“ doplnil Rakowski.

Vkusný projekt realizovala Beskydská stavební z Třince. „Tato stavba nebyla jednoduchá, vyžadovala velký technický servis. Nakonec jsme si se vším poradili v určeném termínu a výsledek je podle mne velmi působivý,“ hodnotí ředitel Beskydské stavební Jiří Dohnal.

Podle Jiřího Labudy ze Smolo Recycling, které provedlo demolice a výstavbu parkoviště, to byla to poměrně složitá zakázka. “Místo bylo uprostřed památkové zóny, s úzkým výjezdem a naproti dvou škol. Tedy ani odvoz sutin nebyl jednoduchý,“ popisuje komplikace Labuda.

Příspěvek k ekologizaci města

Rakowski zdůrazňuje, že projekt se snažili realizovat také velmi šetrně k životnímu prostředí. Budovy původní tiskárny jsou nyní vytápěny pomocí VRF systému, což je vlastně soustava tepelných čerpadel energeticky úsporných a k životnímu prostředí šetrných.

V zimě zajistí vytápění a v létě působí jako klimatizační jednotky. Velká plocha parkoviště je navržena s přirozeným vsakem přes vyštěrkovanou plochu s dlaždicemi, což je optimálním řešení pro hospodaření s dešťovou vodou, její zadržováním v krajině a předcházení povodním. Parkoviště bude ještě osázeno stromy.

Sdílejte článek