Společnost
04/11/2015 ČTK

Zabil Heydricha. Slezské muzeum vystavuje válečný deník Jana Kubiše

Slezské zemské muzeum v Opavě vystavuje válečný deník Jana Kubiše, jednoho z atentátníků na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Zapůjčený deník je součástí expozice Neklidné století.

V Historické výstavní budově návštěvníci nyní uvidí také Řád bílého lva, který výsadkář dostal in memoriam od prezidenta Ludvíka Svobody. Uvedla to mluvčí muzea Romana Cieslarová.

Kubiš se narodil na Třebíčsku a zemřel v Praze. S Opavou je spjat jen svou vojenskou kariérou. Sloužil tam u 34. pěšího pluku. Při mobilizaci sloužil jako zástupce velitele čety v lehkých opevněních na Opavsku.

„Atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha se nesmazatelně zapsal do historie II. světové války. Dva výsadkáři, kteří byli vysláni československou exilovou vládou, zaútočili 27. května 1942 na vozidlo zastupujícího říšského protektora Heydricha a způsobili mu zranění, kterým později podlehl. Členy tajné operace pod krycím názvem Anthropoid byli Jozef Gabčík a Jan Kubiš,“ připomněla událost mluvčí.

Kubiš si vedl osobní deník, který psal pro své bratry Rudolfa a Jaroslava. „Zachoval se díky péči manželky nevlastního bratra Františka, který byl v době atentátu teprve čtrnáctiletým chlapcem,“ řekla vedoucí Národního památníku II. světové války Kamila Poláková. Text podle ní popisuje události od odchodu do exilu až do okamžiků před atentátem na Heydricha.

Den před atentátem si Kubiš zapsal: „Dnes jsem si jistý dnem, neb jest na mne požadován zvláštní úkol, úkol velice nebezpečný, ale nebojím se ho, jdu s chutí do práce a nezabrání mi ani to nejhorší.“ Podle původního záměru měl Heydricha zabít Gabčík ranou ze samopalu. Zbraň se zasekla, proto Kubiš použil modifikovaný protitankový granát. Za účast na atentátu jej v roce 1968 ocenil prezident Ludvík Svoboda, který mu udělil in memoriam Řád bílého lva.

„Tento řád za bratra přebíral právě nevlastní bratr František Kubiš. Děkujeme paní Jiřině Kubišové z Ostravy, vdově po Františku Kubišovi, za zapůjčení deníku i vyznamenání,“ dodala Poláková.

Originál deníku Jana Kubiše, který před válkou sloužil i jako voják na Opavsku, patří mezi sérii unikátů, které Slezské zemské muzeum představuje veřejnosti v projektu Neklidné století. V Historické výstavní budově bude společně s Řádem bílého lva k vidění do konce listopadu.

Sdílejte článek