Zachráněná Ostravica-Textilia konečně ožívá. O víkendu patřila filmovému festivalu
Ostravica-Textilia se letos na podzim otevřela velkým akcím. V listopadu se zde konal mimo jiné Mash-up, talk show ostravského rodáka Michaela Rozsypala, v plánu je ke konci měsíce také každoroční přehlídka současného designu Meat Design. Další ze série významných akcí, která využila prostorů Textilie, se stal filmový festival Ostrava Kamera Oko.
Krátkých proslovů se před promítáním dvou dokumentů ujali primátor Jan Dohnal a mluvčí investora Jindřich Vaněk, který zvedl náladu všem přítomným prohlášením, že dům je po stavební stránce hotový a připravený na otevření veřejnosti.
Během sobotního večera běžel poutavý dokument s názvem Ještě nejsem, kým chci být o životě pražské fotografky Libuše Jarcovjákové, jíž se v letošním roce dostalo velkých poct na prestižních mezinárodních festivalech fotografie. Libuše Jarcovjáková zároveň přijala pozvání a po promítání zodpovídala dotazy z publika. Prozradila tak například, jak v 70. a 80. letech těžce sháněla peníze na letenky do Tokia, kde pak fotila pro světové módní značky a magazíny.
Projekce se vydařila a sál praskal ve švech. Pozitivní dojmy potvrdila ředitelka festivalu Gabriela Knýblová: „Večer se povedl nad naše očekávání, byli jsme dojatí vysokou účastí. Z technického a organizačního hlediska bylo složité projekce v prostoru Ostravice uskutečnit, ale stálo to za to.“
Druhý snímek nazvaný Infarkt ocelového srdcezachycoval nervozitu během listopadových událostí roku 1989 na Ostravsku, přípravu generální stávky nebo návštěvu prezidenta Václava Havla. Hrdiny snímku byli studenti, dělníci a všichni běžní lidé, kteří se zasadili o pokojné předání moci. Vláda jedné strany ustoupila pluralitní demokracii, z čehož těžíme dodnes.
Ředitelka festivalu složila poklonu návštěvníkům. „Moc děkujeme všem, kteří se rozhodli prožít předvečer Dne boje za svobodu a demokracii s námi. Historie vnímá sametovou revoluci hlavně skrze to, co se odehrávalo v Praze, a proto jsme rádi, že jsme na tehdejší dění včera mohli díky filmu Infarkt ocelového srdce a setkání pamětníků nahlédnout i očima Ostravy,“ řekla Knýblová.
Dobrý dojem pomáhaly dokreslit unikátní prostory komplexu Ostravica-Textilia. Objekt se po dlouhých peripetiích podařilo vzkřísit, což znamená impuls pro celé město i bezprostřední okolí stavby. Následovat bude obnova náměstí Dr. Edvarda Beneše, jehož rekonstrukce by měla příští rok začít pod taktovkou vítězů urbanistické soutěže.
Toto moderní, příjemné náměstí, tím přirozeně naváže na rekonstrukci Ostravice-Textilie. Ještě před pár lety nám připadalo nemožné, že by tato vstupní brána do centra směrem od Frýdlantských mostů mohla vypadat důstojně, nicméně se rychle blíží doba, kdy to bude realita. Oprava potrvá do roku 2026 a Ostrava se dočká veřejného prostoru špičkových parametrů.
Oživení Ostravice-Textilie také do budoucna zvyšují pravděpodobnost opravy přilehlých nemovitostí, jejichž hodnota se zvyšuje s tím, jak vzkvétá jejich okolí. Ostrava by se tak časem mohla dočkat oprav zchátralých domů z komplexu bývalého hotelu Palace nebo budovy bývalé Obchodní a průmyslové banky. Rekonstrukcí bude muset projít také ulice 28. října, nejlépe podle již zpracované koncepce městské třídy od ateliéru MAPPA.