Proměny kraje
30/08/2019 Jan Smekal

​Žáci znovu usednou do školních lavic. V kraji se otevírají dva nové obory

Žáci a studenti mají před sebou poslední prázdninový víkend. Následně opět usednou do školních lavic. V Moravskoslezském kraji nastoupí do škol asi 190 tisíc žáků. Demografická křivka se tak začíná postupně zvedat.

„Obecně můžeme říct, že mírně vzrost počet žáků ve všech školách v regionálním školství. Tedy v mateřských, základních i středních. Toto je dobrá zpráva především pro školy a školství obecně. Nyní je počet stabilní, neočekáváme žádný obrovský pokles. V poklidu mohou pracovat ředitelé škol i jejich zřizovatelé. Do budoucna je dobré i to, že začíná narůstat počet narozených dětí,“ uvedl Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport

Kromě dlouhodobě fungujících oborů se od září otevírají také obory nové, o které je zájem na trhu práce.

„Je to například obor Sladovník-pivovarník. Vzniká totiž spousta malých pivovarů, takže takový je požadavek těchto pivovarů. Jsem velice rád, že tento obor získal podporu největšího pivovaru v kraji, a sice pivovaru Radegast,“ poznamenal Folwarczny.

„Společnosti AWT zase požadovala otevření oboru Železničář. Navíc v září se otevírá osmileté gymnázium ve Frýdku-Místku. Takové tam doposud chybělo,“ pokračoval náměstek.

Od září pak bude Moravskoslezský kraj už třetím rokem vyplácet zavedená stipendia ve středních školách. „Zatím si stipendia pochvalujeme, protože i díky nim nezanikl ani jeden z podporovaných oborů. Navíc se navýšil počet žáků v podporovaných oborech. Stipendia chceme však změnit v tom smyslu, abychom kladli větší důraz na kvalitu žáků,“ řekl Folwarczny s tím, že počet podporovaných oborů kraj navýšil ze sedmnácti na sedmadvacet.

„Jedná se o dvě skupiny oborů. U jedné jde o dvousložkovou podporu, kdy jedna je motivační a prospěchová, druhá pak jen prospěchová. Změna je v tom, že větší důraz klademe na prospěch žáků,“ pokračoval. „Jedná se například o obory Sladovník-pivovarník, Železničář, Zahradník a další.“

Po statistickém šetření ministerstva školství se pak podle náměstka Folwarczného dá konstatovat, že na tom Moravskoslezský kraj není vůbec špatně, pokud jde o počet učitelů.

„Máme vysoký podíl aprobované výuky, máme nejvyšší podíl v Česku vysokoškolsky vzdělaných pedagogů, je to asi 82 procent. Pokud jde o věkový průměr učitelů, ten je 47 let a tímto se řadíme k republikovému průměru. Jsou však určité aprobace a předměty, které ve školách scházejí. Je to hlavně fyzika, odborné předměty či IT,“ upozornil.

Největší krajskou investicí je výstavba dílen ve Střední odborné škole ve Frýdku-Místku. „Nejsou to však jedny dílny, ale dvoje. Stavíme je z toho důvodu, že dneska jsou roztříštěné do různých míst. Navíc v budovách, u kterých někde hrozí demoliční výměr, takže je to na poslední chvíli. Tato akce se připravuje už pár let. Chceme začít v letošním roce, ale všechno záleží na tom, jak dopadne veřejná zakázka. Ta už běží a v září bychom měli dostat cenové nabídky.“

V Moravskoslezském kraji je celkem 1032 škol a školských zařízení od různých zřizovatelů. Do mateřských, základních, středních, vyšších odborných škol a konzervatoří první školní den nastoupí asi 190 tisíc žáků.

Sdílejte článek