Zahájí Černá kostka v roce 2027 provoz? Zpoždění by bylo pro projekt fatální
Na podzim 2024 by se mělo konat slavnostní poklepání základního kamene Černé kostky. Zahájení stavby bylo však odloženo, protože firmy, které neuspěly ve výběrovém řízení na dodavatele stavby, podaly návrh Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Zveřejnění této zprávy na zpravodajských webech okamžitě rozvířilo na sociálních sítích spekulace o tom, že to ohrozí realizaci samotné stavby.
Hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica Magazínu PATRIOT potvrdil, že se jedná o běžný procesní úkon. „Pouze bude nutné posunout harmonogram realizace projektu, a to s ohledem na průtahy v rámci výběrového řízení, tedy vydání předběžného opatření ze strany Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Jedná se o běžný procesní úkon, který neznamená ani neavizuje rozhodnutí ze strany ÚOHS," říká Bělica.
Obdobný názor zastává Hana Sotoniaková z advokátní kanceláře Frank Bold Advokáti, jejíž odborné stanovisko Magazín PATRIOT získal. „Podat návrh k ÚOHS je právem vyloučeného nebo neúspěšného uchazeče. ÚOHS je oprávněn vydat předběžné opatření se zákazem uzavřít smlouvu, pokud věc nedokáže rozhodnout v zákonných lhůtách. Je tedy třeba počkat na pravomocné rozhodnutí. Až poté může kraj jako investor uzavřít smlouvu o dílo s vybraným dodavatelem, pokud ÚOHS neshledá v jeho postupu nedostatky," říká Sotoniaková. Rozhodování úřadu může podle ní trvat několik týdnů ale i jednotky měsíců.
Jádrem problému je financování stavby, které je z drtivé části závislé na finančních prostředcích z Operačního programu spravedlivé transformace (OPST). Z pravidel pro žadatele totiž vyplývá, že míra podpory z OPST činí maximálně 85 %. Tyto prostředky musí být investovány do roku 2027. Pokud by se tak nestalo, investor by o tyto finance přišel. Jedná se zhruba o částku 1,6 miliardy korun.
PR manažer příspěvkové organizace Černá kostka František Horvát nepovažuje zdržení za fatální. „Podmínky dotace z fondu Spravedlivé transformace však v současné chvíli stále umožňují i přes časovou prodlevu stavbu zahájit tak, aby byla dokončena dle uvedených podmínek v časovém limitu," říká Horvát. Podle současného harmonogramu je zahájení provozu naplánováno na rok 2027.
Přesnou časovou osu od zahájení stavby po její kompletaci a předání lze jen těžko objektivně předjímat. Ostravská veřejnost má z nedávné minulosti zkušenosti s rekonstrukcí městských Jatek, která budila obdobnou mediální pozornost. Oprava tohoto objektu trvala dva roky. Zahájení stavby proběhlo v roce 2020, investor si pak od zhotovitele stavbu přebral na jaře roku 2022.
Co bude tedy z pohledu stavby Černé kostky následovat? Pokud budou návrhy zamítnuty a ÚOHS řekne, že tendr proběhl správně, kraj bude moci uzavřít smlouvu se zhotovitelem a pokračovat jen s mírným zdržením tak, jak předpokládá. Pokud ale ÚOHS návrhům vyhoví, je oprávněn zrušit výběrové řízení nebo jednotlivý úkon kraje jako zadavatele a kraj by se tak mohl dostat do časové tísně. Ani to by pro projekt nemuselo znamenat konečnou. Kraj by například mohl v opakovaném výběrovém řízení požadovat rychlejší realizaci stavby, pokud je to technicky možné.
Proč je tato stavba pro kraj a Ostravu klíčová? Černá kostka bude architektonicky unikátní dílo, které vzešlo ze soutěžního dialogu uspořádaného už v roce 2004. Od té doby prošel projekt úpravami. Kvality návrhu snesou měřítka s tím nejlepším, co v tomto období vzniklo jinde v Evropě. V roce 2004 vznikla obdobná knihovna od Wiela Aretse v kampusu Utrechtské univerzity.
Knihovna v Utrechtu. Foto: Jan Petrus
I když se obě stavby materiálově a konstrukčně liší a nejedná se o přímou inspiraci, architekt Ladislav Kuba z ateliéru Kuba a Pilař, který za návrhem knihovny stojí, to považuje za důkaz, že Černá kostka zapadala do kontextu doby. „Knihovnu Wiela Aretse jsem navštívil v roce 2005, ale přímá inspirace pro Černou kostku do Ostravy tam nebyla, protože soutěž na knihovnu do Ostravy byla v roce 2004 a to jsme o Utrechtské knihovně ještě nevěděli. Když jsem tam pak byl v roce 2005, tak to bylo takové příjemné potvrzení obdobného estetického uvažování," říká Kuba.
Černá kostka bude mít výrazný efekt na atraktivitu města pro budoucí studenty, stane se zajímavým místem pro pořádání rozličných akcí a eventů a může pomoci pozitivně ovlivnit přímé okolí, které nutně potřebuje rekonstrukci i lepší podmínky pro pěší a lidi na kole. To se týká zvlášť Frýdlantských mostů, náměstí Republiky, sadu Dr. Milady Horákové a třídy 28. října.