Společnost
03/05/2021 ČTK

Zájem o ostravskou průmyslovku je velký, na zkoušky se stála fronta

​​Vystát frontu před školou, prokázat se negativním testem na covid-19 a pak v roušce zasednout do lavic a co nejlépe uspět v testu z matematiky a českého jazyka.

Tak vypadal dnešní den pro desítky zájemců o studium na ostravské Střední průmyslové škole elektrotechniky a informatiky. Stejně jako v řadě dalších škol v zemi tam ráno začalo období přijímacích zkoušek.

Škola nabízí dva studijní obory - elektrotechniku a informační technologie - a zájem o ně je velký, řekl ředitel Zbyněk Pospěch.

"V letošním školním roce máme celkový zájem 387 uchazečů. Na elektrotechniku se hlásí 106 uchazečů a na IT 281 uchazečů. Jsme rádi tomu, že z dlouhodobého hlediska je o tyto obory veliký zájem, máme dlouhodobě převis poptávky. V této chvíli přijímáme celkem 150 uchazečů," uvedl Pospěch. Škola letos otevírá tři třídy pro obor IT pro 90 studentů a pro zájemce o elektrotechniku otevře dvě třídy, do nichž může nastoupit dohromady 60 zájemců.

"Situace ve školství je problematická celý poslední rok. Samozřejmě těch žáků, kteří teď ukončují základní školu a nastupují k nám, se to dotklo velmi výrazně. Žáci mají prodloužený termín pro zpracování testů, ale zase se dá říct, že ta situace je těžká pro všechny stejně. To znamená, že to pro nikoho není nějak diskriminující. Vnímáme to, že základní školy jsou i z hlediska distanční výuky na různé úrovni. Věříme tomu, že většina základních škol to zvládla dobře už jen z toho důvodu, že od tohoto školního roku byla distanční výuka ukotvena ve školském zákonu. Doufáme, že většina žáků bude dostatečně připravena," řekl Pospěch.

S přípravou se snažila pomoci i samotná škola, která pro zájemce organizovala přípravné kurzy. "Pořádáme je každoročně, standardně se samozřejmě pořádají prezenční formou. V letošním školním roce, stejně jako všechny ostatní aktivity ve škole, byly distanční formou. Zájem byl ale přibližně stejný jako v minulých letech," uvedl Pospěch. Dodal, že škola pořádala ještě zvláštní konzultace z českého jazyka a matematiky, které běžně nepřipravuje. "Bylo to vlastně navíc pro ty, kteří ještě potřebovali pokrýt některé oblasti, které nezvládali," doplnil Pospěch.

Skutečnost, že se přijímací řízení koná za zpřísněných epidemických opatření, není podle něj výrazný problém. "Školy jsou v posledním roce v podstatě neustále pod vlivem změn, změn v oblasti legislativy. Dá se říci, že každý týden nám přichází nová opatření vlády, nové metodiky. Takže v této oblasti je to náročnější, ale na druhou stranu si myslím, že mám skvělý tým lidí, a všichni ví, co mají dělat a bylo to připraveno bezproblémově," dodal ředitel.

Budoucí středoškoláci ani jejich rodiče si dnes na ztížené podmínky příliš nestěžovali. Shodli se, že se na přijímací řízení dalo připravit i v době pandemie. "Myslím, že to není tak hrozné. Sice měli absolutně uvolněnou morálku v rámci té covidové doby, ale že by to měli nějak moc ztížené si nemyslím. Možná jen v tom, že nebyli ve škole a nemohli se připravit v rámci školy. Syn byl na přípravných kurzech, ale jinak jsme mu nějak nepomáhali, nechávali jsme to na něm, tak uvidíme," řekla ČTK Romana Kalvodová, která na přijímací zkoušky doprovázela svého syna Daniela. "Hlásím se na informační technologie. Pocity mám normální. Příprava ze školy mi stoprocentně nechyběla," řekl.

Také podle Zuzany Šnytové se situace dala zvládnout. "Z našeho pohledu jsme udělali maximum. Je super, že byly přípravné zkoušky, takže ty školy nám vycházely vstříc a i na těch základních školách učitelé vycházeli vstříc. Takže si myslím, že udělali maximum," míní Šnytová. Její syn Šimon ale přiznal, že by se na přijímací zkoušky raději připravoval přímo ve škole. "Raději bych byl, kdybych se na přijímačky učil ve škole s učiteli, protože přes tu on-line výuku je to pro mě těžší. Nemohl jsem se tak soustředit. Učitelé nám dělali kurzy z matematiky i češtiny a pak jsem měl ještě zaplacené kurzy tady na škole. Nervózní ale samozřejmě jsem."

Ve středních školách dnes začalo období přijímacích zkoušek. Na čtyřleté obory se koná první termín jednotných přijímacích testů, které ale letos kvůli epidemii covidu-19 mohly školy nahradit školními přijímacími zkouškami. V případě, že škola nemá převis zájemců, mohla uchazeče přijmout i bez zkoušek.

Zkoušky provázejí přísná protikoronavirová opatření. Uchazeči musí před zkouškou předložit negativní test na covid-19, který není starší než sedm dní. Výjimku mají očkovaní nebo ti, co prodělali onemocnění v posledních 90 dnech. Při zkouškách jsou povinné roušky. Školy musí zajistit časté větrání a dezinfekci. Tak jako loni se uchazečům i letos prodlouží čas na vypracování testů. Test z matematiky trvá 85 minut, tedy o čtvrt hodiny déle než v minulosti. Na test z češtiny mají uchazeči 70 minut, což je proti dřívějšku o deset minut víc.

Sdílejte článek