Byznys
08/03/2021 ČTK

Zajistit testování není pro firmy v Moravskoslezském kraji snadné

​Zajistit dostatek testů a povinné testování pracovníků na koronavirus není pro firmy v Moravskoslezském kraji snadné.

Někde už plošné testování začalo, řada podniků ho spustí příští týden. Některé firmy testovaly zaměstnance i dřív, ale ne plošně.

Povinné testování ve firmách schválila vláda 1. března. Podniky nad 250 zaměstnanců musí všechny pracovníky otestovat do 12. března, podniky s 50 až 249 lidmi do 15. března.

Členka představenstva ostravské hutní společnosti Vítkovice Steel Kateřina Nogolová dnes uvedla, že firma, která má zhruba 900 zaměstnanců, objednala 4000 samotestovacích antigenních sad.

"Dorazila ovšem jen polovina, a ne v požadované samotestovací verzi. Museli jsme proto hledat narychlo náhradního dodavatele, a nezačneme tedy testovat hned v neděli a v pondělí ráno, jak jsme chtěli, ale později," uvedla Nogolová.

Zajistit větší množství kvalitních testů je podle ní nyní velký problém. "Sehnat je za přijatelnou cenu pod 90 korun a s dodáním v řádu jednotek dnů bylo v tomto týdnu i přes obrovské úsilí téměř nemožné," uvedla Nogolová. Při podezření na rizikové kontakty a podle situace podnik své pracovníky testoval už od jara, stálo ho to statisíce korun. Nákazu odhalil jen u jednotlivců.

Strojírna Jan Bacho z Dívčího Hradu na Bruntálsku bude svých více než 100 zaměstnanců postupně vozit do ordinace firemního lékaře. Vzhledem k jeho vytížení to ale zřejmě nebude moci dělat opakovaně. S testováním začne v úterý.

"Bude to samozřejmě po všech stránkách logisticky náročná operace. Další testy budeme chtít provádět samovyšetřením ze slin za předpokladu, že se nám je podaří sehnat. Dodavatelé, které jsme oslovili, totiž předpokládají naskladnění testů až po 15. březnu," uvedla Terezie Böhmová z ekonomického oddělení firmy.

Společnost se obává, že příspěvek od státu nebude stačit ani na pokrytí nákladů na zakoupení testů. "Znepokojivé je, že testy ze seznamu, který schválilo ministerstvo zdravotnictví, jsou momentálně nedostatkovým zbožím, a tím pádem bude zajištění celého procesu testování obtížné," uvedl výkonný ředitel Strojírny Adam Drastich.

Mluvčí skupiny Smolo Dorota Havlíková dnes řekla, že testy už má za sebou většina jejích zaměstnanců na Třinecku, především popeláři, řidiči, cestáři, dělníci z třídících linek nebo obsluha sběrných dvorů. Zajistit testování pro tolik zaměstnanců pro firmu nebylo jednoduché, nakonec jí vyšel vstříc mobilní zdravotnický tým třinecké ordinace ORL.

"V pátek test podstoupilo více než 120 zaměstnanců a pozitivní výsledek byl naštěstí jen u jednoho řidiče," řekla Havlíková. V úterý čeká testování stavaře v sesterské Beskydské stavební, zbývající část zaměstnanců odpadové firmy se bude testovat ve středu.

Státní podnik Diamo má 700 zaměstnanců v karvinském Závodě Darkov a 250 v Závodě Odra v Ostravě. V Karviné pro zhruba 500 lidí využije dosavadní systém PCR testů společnosti OKD, první kolo už má za sebou.

"Další zaměstnanci budou testováni antigenními testy na nově vytvořených odběrových místech na čtyřech dolech, první testování je naplánováno na středu. Pro první rozběh pravidelného testování máme antigenní testy nakoupené a další máme objednané," řekla mluvčí Diama Jana Dronská.

Závod Odra podle ní oslovil několik ostravských zdravotnických zařízení, která ale pro velké vytížení testování zaměstnanců odmítla. Závod tedy bude testovat pracovníky samotestovacími sadami. Pro první dva týdny už má testy k dispozici a začne v pondělí.

S testováním podnikům pomáhá i Krajská hospodářská komora, která domluvila, že do firem bude jezdit mobilní tým Lázní Darkov.

Sdílejte článek