Byznys
17/10/2018 Jaroslav Baďura

​Zakladatel MonkeyData bude zvát osobnosti byznysu do PANTu

Jednatřicetiletý Jan Laštůvka, který je ve světě byznysu znám především díky velmi úspěšnému projektu MonkeyData – jde o analytický nástroj pro e-shopy a online projekty - rozjíždí v Ostravě seriál byznysových rozhovorů v centru PANT.

První rozhovor se koná již ve čtvrtek 18. října v 18 hodin a Magazín PATRIOT je mediálním parterem tohoto projektu.

„Pro mě bylo dosažení třiceti let zlomové, v podstatě jsem se na celý život podíval s odstupem. Pochopil jsem, že potřebuju do života trochu rovnováhy a že se chci věnovat i jiným věcem, které mě baví, mimo byznys a mimo mé krásné tříleté dcery,“ vysvětluje Jan Laštůvka, co jej k projektu v PANTu vedlo.

„My tady v Česku máme inteligentní lidi, dobrý vzdělávací systém, který samozřejmě ještě potřebuje výrazně zmodernizovat, ale chybí nám sebedůvěra a kritické myšlení. Mně se už dlouho líbily aktivity PANTu, takže jsem napsal jeho šéfovi Petru Pánkovi, potkali jsme se a vymysleli pořad Byznys a společnost.“

Co je cílem tohoto pořadu?
Tím, jak se pohybuji ve světě byznysu, tak vnímám spoustu lidí, kteří nevnímají byznys jako omezenou záležitost, ale vidí v něm přesah a vliv na společnost. Já myslím, že je to mince o dvou stranách. Chceme přiblížit pohled na byznys a společnost jako jednu věc, ukázat že jsou naplno propojeny.

Bedete pořad moderovat a vybírat i hosty. Kdo bude první?
Pořad budeme otevírat hostem, který je hodně zajímavý. Je to lektor z Izraele a jmenuje se Opher Brayer. Je to člověk, kterému je 63 let, a sám o sobě říká, že má energii jako dvacetiletý – a já to můžu jen potvrdit.

A kdo je to?
Je to mentor, lektor. Člověk, který hodně pomáhá, učí děti (od základních po střední školy) a zároveň se orientuje na start-upy, na firmy, a pomáhá jim růst v oblasti multitalentu, jak to sám nazývá. Razí názor, že člověk nemá talent jen dán, ale talent se dá také rozvíjet, dá se s ním pracovat. Jeho technika je postavena na multitalentovém vzdělávání. A o tom bude pořad v první části.

A ve druhé?
Ve druhé části se budeme bavit o tom, jak tohle dělá jako byznys. Toto je jeho soukromé vzdělávání, které musí být nějak financované, společnost to nějak vnímá, a také proto se usadil v Česku (předtím strávil dlouhou dobu v Izraeli, v Americe) a teď je v Ústí nad Labem. Tam založil školu, která se jmenuje Stages. Jeho vizí je dostat do školy děti z chudších a méně perspektivních lokalit a revolučně je vzdělávat.

Co je obsahem toho vzdělávání?
Třeba to, že nezaměstnanost a málo pracovních míst není problém, ale že si lidé naopak pracovní místa mohou vytvářet sami, nebo mohou hledat práci jiným způsobem. To se mi velmi líbí. Tuto problematiku vnímám v Česku jako obrovský problém, ale zároveň mi přijde, že nemusíme odcházet do zahraničí, nemusíme se nechat čistě jen zaměstnávat nebo být někde zaměstnaný z nutnosti, kdy nás ta práce ani nebaví a myslíme si, že jiná možnost není. Ona totiž je. A tento člověk by to měl ukázat.

Máte již představu o dalších hostech?
Ano, dalším našim potvrzeným hostem je Pavel Řehák, bývalý šéf České pojišťovny, současný šéf Direct pojišťovny a zároveň člen Aspen Institute, kde má na starost Aspen Young Leadership program. Tento člověk se věnuje také dalším věcem kromě byznysu. Prošel si od korporace po vlastní byznys, věnuje se nadačním záležitostem (děti s autismem) a má takovýto přesah do společnosti.

Co budou mít vaši hosté společného?
Já se přiznám, že nemám stanovenou linku, podle které budu hosty vybírat, ani to není můj záměr. Chci to mít pestré a nechci, aby to byla pouze jednostranná záležitost. Chtěl bych třeba i nějakým byznysmenům otevřít oči i do jiných okruhů. Někteří pak možná řeknou, že o to zájem nemají, což je taky naprosto legitimní. Cílem pořadu je pestrost, abychom promítli dnešní situaci a evybírali pouze jednorázové hosty. Samozřejmě jsou to primárně lidi, kteří jsou něčím zajímaví, kteří něco dokázali a kteří se na probém můžou podívat z obou stran.

Jak často by se měl pořad konat?
Měl by se konat vždy v PANTu a asi jednou měsíčně, ale to záleží primárně na hostech a také na mojí kapacitě.

Sdílejte článek