Sport
25/06/2021 Jaroslav Baďura

Žákovské knížky i trofej z Wimbledonu. Ve fulneckém paláci bude Síň slávy Petry Kvitové

​Ve Fulneku odstartovala příprava síně slávy zdejší rodačky Petry Kvitové.

Autorem projektu a zároveň jeho realizátorem je společnost Sport Institute. Síň slávy bude vytvořena v Knurrově paláci, jedné z nejkrásnějších barokních budov města i Moravy, a zpřístupněna veřejnosti bude na sklonku léta.

„Termín bude zvolen podle programu Petry Kvitové, která by měla být otevření své síně slávy přítomna,“ informuje starosta Fulneku Petr Ertelt a nastiňuje, na co vše se mohou návštěvníci těšit.

Kousek archivu rodičů Petry Kvitové. Foto: Lenka Gulašiová

„Zlatým hřebem expozice, která bude začínat už na nádvoří paláce, bude Wimbledonský talíř z roku 2014, kdy Petra vyhrála tento turnaj už podruhé. Zmíněná trofej bude umístěna v bývalé kapli společně s dalšími prestižními oceněními. A cestou k tomuto vrcholu síně slávy se návštěvníci seznámí doslova s celým životem světoznámé tenistky, žákovskými knížkami ze základní školy a prvními tenisovými úspěchy počínaje.“

Obrovský důraz je kladen na dokonalé zabezpečení cenných trofejí i celé expozice. „To je prioritou Petry i celého realizačního týmu,“ zdůrazňuje Libor Kvita, bratr tenistky, člen zastupitelstva Fulneku a zároveň koordinátor projektu ze strany města. A přibližuje i další podrobnosti.

„Expozice bude samozřejmě interaktivní a nabídne návštěvníkům různé pohledy na Petřinu sportovní kariéru i na její dětství a život v takové šíři, jak dosud nebyl nikdy prezentován. Předpokládáme, že právě zákulisí Petřina života bude pro její fanoušky natolik zajímavé, že do Fulneku přivede návštěvníky nejen z tuzemska. Proto je připravován audioprůvodce v několika světových jazycích včetně čínštiny, protože Petra je v Číně hodně oblíbená a lze očekávat, že její příznivci budou chtít vše vidět na vlastní oči,“ konstatuje Libor Kvita.

V Knurrově paláci bude i kavárna, jejíž hosté si budou moci během konzumace občerstvení například přečíst výňatky z nejpodstatnějších článků o Petřiných tenisových úspěších.

Na realizaci síně slávy byla z rozpočtu města uvolněna částka 3,1 milionu korun, Moravskoslezský kraj přispěl 10 procenty. Vedení města kromě toho oslovilo potenciální sponzory a hledá možnosti, jak zajistit dotační prostředky. Ale nejde jen o finanční podporu.

„Velice důležitá je pro nás spolupráce s Českým tenisovým svazem, jenž vznik síně slávy uvítal, i s velmi aktivním fanklubem tenistky,“ doplňuje Petr Ertelt, který si cení vstřícného přístupu Petry Kvitové i celé její rodiny a realizačního týmu.

„Jsme přesvědčeni, že jde o rozumnou investici do rozvoje Fulneku a jeho budoucnosti. Věříme, že síň slávy Petry Kvitové výrazným způsobem přispěje k rozvoji cestovního ruchu v našem městě, protože jde o projekt, jenž nabídne něco speciálního každému členu rodiny, dětem i dospělým, příznivcům historie i cykloturistiky nebo pěší turistiky, sportovcům i lidem, kteří si rádi posedí u kávy. Naším cílem je upoutat návštěvníky natolik, aby ve Fulneku a případně i v jeho okolí strávili co nejvíc času a aby se sem i rádi vraceli,“ pokračuje starosta.

Dodává, že město si od vzniku síně slávy Petry Kvitové a s ní spojených projektů slibuje rozvoj služeb ve Fulneku i nově vytvořená pracovní místa. „Rádi bychom kromě jiného zapojili co nejvíce místních firem, umělců i řemeslníků, abychom prezentovali především um a zručnost lidí z našeho regionu.“

Město ve spolupráci s dalšími subjekty připravuje i možnost zvýhodněného vstupného do více objektů.

„V bezprostřední blízkosti Knurrova paláce je Památník Jana Amose Komenského, který spadá pod Muzeum Novojičínska, a jehož nová expozice bude otevřena v letošním roce. A v neděli 13. června byl po dvouleté rekonstrukci veřejnosti zpřístupněn i kostel Nejsvětější Trojice, jedna z nejvýznamnějších barokních staveb ve městě. Součástí jednotného vstupného by měla být i prohlídka vyhlídkové Černé věže nad Knurrovým palácem a rovněž trasa, která zájemce povede místy Petřina dětství, k nimž patří například tenisové kurty nebo základní škola, kterou navštěvovala,“ uzavírá Petr Ertelt.

Sdílejte článek