Kultura
17/11/2022 Petr Broulík

​Zámek v Bravanticích skrývá mnohá tajemství, vyprávět o nich bude kastelán

Máte už program na páteční podvečer? Pokud ne, můžete se 18. listopadu od 17:30 hodin v kulturním domě v Bravanticích na Novojičínsku dozvědět od kastelána kunínského zámku Jaroslava Zezulčíka něco pozoruhodných zajímavostí teprve loni zpřístupněném bravantickém zámku.

Zámek v Bravanticích byl veřejnosti zpřístupněn po více než pětadvaceti letech uzavření. „Kunínský kastelán se vrátí v jeho historii do období před přesně tři sta lety, kdy zámek roku 1722 koupil bohatý opavský kupec František Jindřich Řeplínský z Berečka. Ten byl za své zásluhy roku 1731 povýšen do baronského stavu,“ uvedla Lenka Gulašiová, členka Zámeckého spolku Bravantice, který vznikl teprve letos v září.

Zámek pak náležel jeho nejstaršímu synovi Františku Emanuelovi, který tu žil se svou manželkou baronkou Walburgou Kotulínskou, dcerou velitele obávané pevnosti na Špilberku.

Hrabě propadl alchymii a okultním vědám

Častým hostem Kotulínských býval nejznámější vězeň pevnosti, proslulý velitel pandurů baron František Trenck, který na dcery svého hostitele pamatoval i ve své poslední vůli. Do Bravantic se po sňatku své nevlastní dcery přesunula i vdova po veliteli této brněnské pevnosti, baronka Aloisie Kotulínská. „Ta zde nakonec byla roku 1784 na základě nejnovějšího císařského nařízení o pohřbech pochována v pytli!“ říká členka Zámeckého spolku Bravantice Lenka Gulašiová.

Po úmrtí barona Františka Emanuela Řeplínského přešel zámek roku 1796 na blízké příbuzné Laryše z Načeslavic. Ale i pak se zde děly pozoruhodné věci!

Na zámku dožíval zchudlý bratr posledního zámeckého pána Josef Kryštof Ondřej Řeplínský, který býval majitelem sousední Studénky. Podobně jako majitel vedlejšího zámku v Nové Horce a blízký přítel hrabě Karel Josef Vetter z Lilie propadl alchymii a okultním vědám a zanechal po sobě dodnes částečně dochovanou knihovnu, která je rozptýlena v různých knižních fondech.

Vznikne v zámku muzeum a poznávací stezky?

Bravantický zámek v turistické oblasti Poodří získala do svého majetku v červenci 2021 obec. Bezprostředně poté se nadšení obyvatelé Bravantic pustili do záchrany objektu, kde od dubna do října probíhají komentované prohlídky.

„Díky tomu mají návštěvníci možnost seznámit se jak se syrovou skutečností léta neopravovaného zámku, tak s nepopíratelnými půvaby areálu, jehož nejstarší část bývala vodní tvrzí s dodnes patrným pozůstatkem vodního příkopu. Na areál zámku, který se po roce 1948 stal sídlem státního statku, navazuje bývalý francouzský a anglický park, v blízkosti je kostel sv. Valentina,“ láká Gulašiová.

K prioritám letos v září vzniklého Zámeckého spolku Bravantice patří záchrana zámeckého areálu. Spolek se chce soustředit také na vznik muzea a zámeckých expozic a na vybudování poznávacích stezek a relaxačních zón jak v okolí zámku, tak v jiných částech obce. Spolek také pořádá kulturní, sportovní, osvětové a společenské akce.

Jednu z nich nadšenci opravující bravantický zámek chystají například na neděli 27. listopadu, kdy se od 12 do 16:30 hodin uskuteční na nádvoří zámeckého areálu Bravantický adventní jarmark.

„Přijďte si vychutnat atmosféru první adventní neděle, kdy proběhne výstava Má vlast cestami proměn. Připraveno je bohaté občerstvení, svařák či punč, dílničky pro děti a prodej rukodělných výrobků zručných výrobců z obce i blízkého okolí,“ láká Lenka Gulašiová ze Zámeckého spolku Bravantice.

Sdílejte článek