Proměny kraje
24/05/2020 Pavel Siuda

​Zámek v Raduni slaví 700 let festivalem plným chutí a vůní

Zámek Raduň na Opavsku slaví kulaté narozeniny a návštěvníci si malebnou památku letos užijí doslova všemi smysly.

Kulturně-historický festival, který připomene 700. výročí od první písemné zmínky, představí šlechtické sídlo v celé škále zážitků. Přípravy na slavnostní sezónu nezastavil ani koronavirus.

Zámek ožije výstavami, koncerty, degustací vín i ochutnávkou aristokratické kuchyně. Prohlídky s průvodcem začínají v pondělí 25. května, oranžerie je otevřená od soboty a novinkou letošní sezóny je kavárna s cukrárnou v prostorách zámecké sýpky.

Prvním majitelem gotické tvrze byl už v roce 1320 Fridrich z Raduně

Poprvé je raduňská tvrz zmíněná ve spojitosti s jistým Fridrichem, který byl pravděpodobně pánem raduňské vsi i místní tvrze.

„Kromě zápisu v listině purkrabího Hradce nad Moravicí o něm nic bližšího nevíme. Jisté však je, že se v roce 1320 začala psát historie Raduně a zdejšího šlechtického sídla,“ uvádí kastelánka zámku Markéta Kouřilová a dodává, že nejskvělejším obdobím z bohatých dějin raduňské rezidence bylo 19. století.

Renesanční zámek tehdy pozvolna získával dnešní podobu, proměnil se celý areál s anglickým parkem, rybníky a unikátní oranžerií.

Lahůdky připravené podle kuchařky z domácnosti kněžny Eleonory

Na nejslavnější období raduňských dějin hodlá letos navázat také program oslav, které začaly již v čase, kdy byly všechny prostory neprodyšně veřejnosti uzavřeny. Pro milovníky historie a dobrého jídla připravila kastelánka ve spolupráci s Filozoficko-přírodovědeckou fakultou Slezské univerzity v Opavě ochutnávku aristokratických jídel podle kuchařky, podle níž se v Raduni vařilo v domácnosti kněžny Eleonory Lichnovské, rozené hraběnky z Zichy de Vaszonykeö.

První díl z cyklu „Čtvero ročních období“ s jarními specialitami natočili v dubnu na video a pověsili na YouTube. Za měsíc jej vidělo více než šest tisíc gurmánů. Letní ochutnávka bude již v prostorách zámku 11. července.

Na tuto společenskou akci je však nutné se dopředu přihlásit. Počet míst je omezen. Stejně tak i na degustaci vín z Dolních Bojanovic, které se budou na nádvoří zámku koštovat 25. července.

Nová kavárna v zámecké sýpce servíruje zákusky z chráněné dílny JINAK

Od začátku května funguje v zámeckém areálu cukrárna s kavárnou JINAKafe. Nabídku zámku Raduň na pronájem prostor sýpky využila obecně prospěšná společnost JINAK, která provozuje již tři roky kavárnu v Opavě.

Neziskovka se do projektu pustila s rizikem, že nebude mít kvůli uzavřenému zámku komu kávu servírovat. „Byli jsme velmi překvapeni, jak nás tady přijali. Lidé ocenili, že mají kam zajít na zmrzlinu a točené pivo, protože v Raduni žádná cukrárna nebyla,“ uvedla provozní kavárny Michaela Zakopčanová.

Přestože mohli v prvních týdnech vydávat jen přes okénko ve dveřích, o zájem nouzi neměli. Hned po otevření přišlo 130 zákazníků, kteří snědli všechnu zmrzlinu. Na skutečnou zámeckou sezónu mají připraveny nové příchutě mraženého krému i plný soudek Nachmelené opice z řemeslného pivovaru.

Od pondělí 25. května budou mít pro hosty připravený i vnitřní provoz s posezením. Otevřeno bude až do konce září denně od 10 do 17 hodin.

Z vypěstovaných žitných klasů bude dožínkový věnec pro hraběnku

Další novinkou letošních oslav je hospodaření na malém políčku kousek za sýpkou. Na konci března zde poprvé zaseli. S rouškou na tváři a látkovou ošatkou okolo boku se první setby ujal ředitel Národního zemědělského muzea Ostrava Ivan Berger.

„Růst žita budeme pečlivě sledovat a zachytíme jej na časosběrném snímku,“ uvedla tehdy kastelánka Markéta Kouřilová, která při první setí rovněž slíbila, že na pole zasejí luštěniny, mák a odrůdy některých plevelů. Vše využijí při slavnostních dožínkách, které jsou na zámku naplánovány na 15. srpna.

Během dožínkové slavnosti chtějí historickým způsobem obilí také sklidit. Z úrody, které zámecké políčko v první sezóně přinese, uvážou dožínkový věnec.

„Chceme tím navázat na tradici, v níž se říká, že hraběnka Luisa sama přijímala dožínkový věnec od zaměstnanců velkostatku. Tak toto bychom také rádi při dožínkách uskutečnili,“ upřesnila Markéta Kouřilová.

Výstavy fotografií, květinové aranže a otevření bylinkové zahrady

Než žitné klasy uzrají, přijdou na řadu další akce z programu kulturně-historického festivalu, který představí sedm století zámecké historie. Smyslem všech těchto akcí je nabídnout kultivované, estetické i emoční prožitky spojené s historií Raduně.

Již nyní se instaluje výstava „Dvojité vidění“, která od 30. května představí fotografie pořadatele Hradeckého slunovratu Václava Müllera a poetické texty Petra Linharta, který je jedním z nejosobitějších a nejpoetičtějších českých textařů současnosti. Vernisáž k zahájení výstavy doprovodí koncert skupiny Majerovy brzdové tabulky.

Další výstavu otevřenou na zámku 6. června. Prezentace snímků brněnské fotografické školy Evžena Sobka zahájí víkend otevřených zahrad, kdy veřejnosti poprvé představí novou okrasnou a bylinkovou zahradu.

Součástí programu s názvem „Květiny sedmi staletí“ bude ukázka aranží a floristického umění od gotiky po dvacáté století. Na slavnosti nebude chybět ani hudba. Postará se o ni skupina Noca.

Informace o aktuálních akcích a rezervacích najdete na www.zamek-radun.cz

Sdílejte článek