Společnost
02/09/2024 Petr Sobol

Zašlou budovu u Stodolní ozdobí mural, pak půjde k zemi

Foto: se souhlasem Ostravy

Zašlá budova u vlakové zastávky, na konci Stodolní ulice v Ostravě, se dočasně stane provizorním malířským plátnem.

Svou rozměrnou nástěnnou malbu s motivem industriální Ostravy zde bude realizovat streetartový umělec Martin Gelnar a jeho kolegové. Na nástěnné malbě by měl začít pracovat 1. září a během následujících čtrnácti dní by mělo být hotovo.

Mural, jak se streetartovým dílům také říká, vydrží na budově několik měsíců, než ji noví majitelé zbourají. Budova je totiž součástí developerského projektu Rezidence Stodolní společnosti Linkcity Czech Republic, která zde plánuje vybudovat moderní bytový komplex s obchodní částí podle návrhu londýnské architektonické kanceláře Bogle Architects. Život muralu tak nejspíš skončí začátkem roku 2025.

Samotný iniciátor záměru malby říká: „Streetart je náš život a chtěli jsme si prostě zamalovat a vytvořit něco, co zaujme i kolemjdoucí a dočasně esteticky pozvedne lokalitu.“ Ve streetartu není žádným nováčkem – s kolegy realizovali například mural v areálu jedné frenštátské továrny, výduch ze sportovní haly v Mostě, průchod bytového komplexu na ulici Petra Křičky v Ostravě nebo amfiteátr v Příboře.

Dočasnou intervenci lokálních výtvarníků vnímá pozitivně zástupce projektu Rezidence Stodolní Zdeněk Kašpar z Linkcity, která na vznik muralu autorovi finančně přispěje. Myšlenka umístění muralu na budovu nás nadchla od samotného začátku. Skvělým způsobem probarví dnes šedé místo a připomene industriální odkaz Ostravy,“ uvádí Kašpar.

Aktivitu streetartistů vítá i náměstkyně primátora města Ostrava pro kulturu a finance Lucie Baránková Vilamová „Město samotné realizovalo nebo pomáhalo realizovat několik nástěnných maleb a je to zajímavý způsob, jak dočasně zkrášlit některé plochy. Jsem ráda, že ještě před demolicí tento objekt poslouží umění a oživí zdejší část města,“ přiznává.

V Ostravě se muralům daří. Některé realizuje město nebo se na nich podílí (opěrná zeď na Bazalech, podchody Dřevoprodej a Tylova), ke vzniku jiných pomáhají městské obvody nebo spolky a společnosti – takto vznikl například mural u knihovny na ul. Podroužkova, knihovny ve Vítkovicích, Černý kůň na Nádražní ulici nebo mural s dopravní tématikou na budově Dopravního podniku Ostrava.

Sdílejte článek