Nejnovější zprávy: Obrazem: Ve Starých Hamrech soutěžili dřevorubci i kuchtíci gulášů Pět zraněných při vážné nehodě. Řidič bezohledně předjížděl

Proměny kraje

Zastavuje se trend odchodu lidí z kraje? Úbytek je nižší než loni

​Moravskoslezskému kraji ubylo v letošním prvním pololetí 1574 obyvatel, což bylo nejvíce ze všech regionů České republiky.

V kraji více lidí zemřelo, než se narodilo, a také se z něj více lidí odstěhovalo, než se tam přistěhovalo.

Úbytek byl ale nejnižší za posledních devět let, ve srovnání se stejným obdobím loňského roku byl úbytek obyvatel nižší o 954 lidí. Na konci června žilo v kraji 1,204.312 obyvatel. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Po Středočeském kraji a Praze je Moravskoslezský kraj třetím nejlidnatějším regionem Česka. V celé republice počet obyvatel v prvním pololetí vzrostl o 15.394 na 10,625.449 lidí. Přírůstek je důsledkem migrace ze zahraničí, především z Ukrajiny a Slovenska. V zemi o 2326 více lidí zemřelo, než se narodilo.

V Moravskoslezském kraji počet zemřelých převýšil počet narozených o 855. Narodilo se v něm 6162 dětí, zemřelo 7017 lidí. Počet zemřelých byl meziročně nižší o 40, zato dětí se narodilo o 295 více.

Počet vystěhovalých lidí byl letos vyšší než počet přistěhovalých o 719, loni ve stejném období činil tento rozdíl 1368.

Počet obyvatel vzrostl v prvním pololetí v kraji jedinému okresu, o 254 Frýdecko-Místecku. Je to především díky tomu, že se tam o 246 lidí více přistěhovalo, než se z okresu odstěhovalo. Také se tam ale narodilo o osm dětí více, než zemřelo lidí.

Počet narozených převýšil počet zemřelých v kraji ještě na Novojičínsku, a to o 27, a více lidí se přistěhovalo, než vystěhovalo ještě na Opavsku - o 17. Nejvíce obyvatel ubylo v kraji tradičně v okrese Karviná, 797. Okres Ostrava-město přišel o 707 lidí.