Nejnovější zprávy: Zdrogovaný recidivista ujížděl před policií Ostravou. Nakonec havaroval v lese Neuskutečněné projekty. Krásnou koncertní síň bratří Šlapetů v Ostravě zhatila válka

Politika

Zastupitelé odvolali šéfa Kodisu i informačního servisu. Jde o politiku, tvrdí opozice

Ostravští městští zastupitelé odvolali Jana Dvořáka, jednatele společnosti Koordinátor ODIS (Kodis), která v Moravskoslezském kraji řídí regionální dopravu. Odvolání ještě musí potvrdit valná hromada. V čele Městského informačního servisu skončil rovněž Radim Chytka.

Radní pro dopravu Lukáš Semerák (Ostravak) novinářům řekl, že důvodem odvolání jsou dlouhodobé problémy v oblasti komunikace. Dvořák pochybení odmítá a tvrdí, že jeho odvolání má politický podtext.

„Chtěl bych, abyste si povšimli, že v tom materiálu nemáte žádné zdůvodnění, a vzhledem k tomu, že řada z vás ví, že jsem členem sociální demokracie, tak prosím zvažte, zda oním skutečně nevyřčeným důvodem toho náhlého odvolání není náhodou vazba na změnu ve vedení města v listopadu 2015,“ řekl zastupitelům Dvořák.

Loni na podzim se ve městě změnilo vedení, když se rozpadla tehdejší koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL a sociální demokraty nahradilo hnutí Ostravak a ODS.

Semerák ale odmítá, že by odvolání bylo jakkoliv politicky motivováno. Podle něj byla hlavním důvodem dlouhodobě špatná komunikace, a to dovnitř firmy i mezi jednateli a starosty obvodů a obcí. V pozicích jednatelů je ve společnosti vedle Dvořáka také Aleš Stejskal. Zatímco Dvořák zastupoval město, Stejskal jako druhý jednatel zastupuje Moravskoslezský kraj.

„Neuměl fungovat s druhým jednatelem, opravdu ten Kodis fungoval tak, že oni nejsou schopni spolu komunikovat,“ podotkl Semerák. Dvořáka ve funkci nahradil Martin Dutko, který ve společnosti Kodis působí 15 let.

Z funkce jednatele byl dnes rovněž odvolán Radim Chytka, který dosud stál v čele Ostravského informačního servisu, který informuje o aktivitách a dění ve městě.

„Domnívám se, že je třeba provést změnu z hlediska jeho zaměření, je třeba společnosti dát novou dynamiku, jsem si jistý, že se v rozvoji zabrzdila, a jsem přesvědčen o tom, že to jde pouze s novým vedením společnosti,“ uvedl primátor Tomáš Macura (ANO).

Do vedení společnosti byl nově vybrán Jan Šumbera, který jako zastupitel za hnutí Ostravak působí v městském obvodu Hrabová a pracuje v úseku prezentace společnosti RPG Byty.

Opozice dnes kritizovala, že nástupce Chytky nebyl vybrán ve výběrovém řízení, a poukazovala na to, že výběr má „politický nádech“. Podle primátora město nemá žádnou zákonnou povinnost na tento post vypisovat výběrové řízení.