Nejnovější zprávy: Počet nakažených v souvislosti s Dolem Darkov překročil 300 Černá díra. Tento památník připomene oběti střelce v ostravské nemocnici

Politika

Zastupitelstvo vyzvalo radní, aby odvolali ředitele divadla

Opavští zastupitelé vyzvali městskou radu k odvolání ředitele Slezského divadla Karla Drgáče. Opavský primátor Martin Víteček (ANO) a jeho náměstek Dalibor Halátek (Změna pro Opavu) se vyjádřili v tom smyslu, že rada bude doporučení zastupitelů respektovat.

Drgáč je ve funkci od července a má spory s většinou zaměstnanců, kteří tvrdí, že nový nadřízený je arogantní a nekompetentní. Ze 170 pracovníků divadla se 130 podepsalo pod výzvu k jeho odvolání. Drgáč už dříve řekl, že se pokusí spory urovnat.

„Není to jednoduché, řešit to budeme ve středu,“ řekl opavský primátor Martin Víteček (ANO). Usnesení zastupitelů vnímá jako silný signál. „Signál, abych tímto směrem šel, a v co nejkratší době rozhodl,“ doplnil primátor.

Jeho náměstek Dalibor Halátek (Změna pro Opavu) řekl, že rada by měla názor zastupitelů respektovat. „Nedovedu si představit, že by rada postupovala proti tomuto doporučení,“ řekl. Ve středu by podle něj mělo být jasné, kdo divadlo povede v době, než bude vybrán nový ředitel.

Doporučení zastupitelům směrem k městské radě uvítali i herci, kteří se jednání účastnili. „Je to naděje. Takových už ale bylo více. Uvidíme, jak se radní rozhodnou,“ řekl člen činoherního souboru Martin Valouch.

Odvolání ředitele se na program jednání zastupitelstva dostalo mimořádně. Původně měli zastupitelé řešit jen osud opavského hokeje. Bod k divadlu do programu prosadili opoziční zastupitelé. Podle schváleného usnesení musí radní na nejbližším zasedání rady o odvolání jednat. Jde ale jen o doporučení, rada nemusí ředitele odvolat. Už dříve si radní odhlasovali, že Drgáčovi nechají čas na urovnání situace do konce zkušební doby, tedy do konce roku.

Operní režisér Drgáč do funkce nastoupil v červenci. Proti němu se postavila velká část podřízených i odbory. Právě jejich představitelé vedení radnice předložili otevřený dopis s výzvou k odvolání ředitele.

„Odhaduji, že pro odvolání je 90 procent kolegů,“ řekl Stanislav Beneš – šéf jedné z odborových organizací, které v divadle působí. „Pan ředitel vzal divadlo do svých rukou. Myslí si, že si může dělat co chce. Ignoruje kolektivní smlouvu a odbory, popírá pracovní řád a nepěkně se vyjadřuje o zaměstnancích,“ uvedl Beneš.

Drgáč již dříve uvedl, že situaci uklidní. „Nepovažuji to za válku. Nechci v divadle stavět zeď. Je ale pravda, že když se něco mění, může to narážet na pohodlí některých našich kolegů,“ řekl.

Drgáč v Opavě strávil část svého dětství a do města se vrací po pětatřiceti letech. Byl mimo jiné zakládajícím ředitelem Státní opery v Praze, působil jako umělecký šéf znovuotevřené Reduty v Brně a šéf Janáčkovy opery Národního divadla v Brně.