Nejnovější zprávy: Petra Kvitová se ve Fulneku dočkala kavárny. Má wimbledonský dort i originální název Poruba se letos podruhé představí doma. Ve středu přivítá rozjetou Třebíč

Sport

Zbyněk Irgl sní o projektu outdoorového fitness centra

V nejvyšších hokejových soutěžích strávil více než dvacet let, teď by si mohl užívat zaslouženého důchodu, on ale nepostojí.

Foto: Vladimír Pryček

„Sport je můj život. Je na druhém místě. Hned po rodině. A už to tak navždy zůstane,“ usmívá se Zbyněk Irgl.

Proto není překvapením, že se setkáváme v jeho oblíbeném fitness centru v Ostravě-Hrabůvce, kde zrovna dokončuje tréninkovou jednotku se svým synem Patrikem.

Ještě Patrikovi udělí pár pokynů a jde se nám věnovat. Zdráhá se sám sebe označit za fitness trenéra, jednak díky své vrozené pokoře, ale také proto, že studium trenérské licence ještě nemá ukončeno.

„Všechno začalo ještě během mé aktivní kariéry. Doma v Beskydech jsem organizoval kruhové tréninky pod širým nebem. To byla paráda! Zainvestoval jsem docela dost do vybavení, ale byla to zábava a skvělý pocit vidět, jak se mí parťáci zlepšují. Navíc v kulisách milovaných hor,“ líčí nadšeně.

Dnes má zhruba pětadvacet svěřenců na kruhové tréninky a dalším dvaceti se věnuje individuálně. Je mezi nimi i několik profesionálních sportovců a práce je mu zábavou. „Je to pro mě koníček, díky kterému mohu být každý den dopoledne ve fitku,“ dodává.

Ať trénují pod širým nebem nebo ve fitness centru, Zbyněk vždy dbá na správné provedení cviků, jako by cvičil sám. „Kariéra mi dala hromadu zkušeností a kontaktů, zažil jsem skvělé kondiční trenéry a fyzioterapeuty i sportovní lékaře, hodně jsem se od nich naučil. S některými stále spolupracuji a nestydím se zeptat nebo k nim své svěřence poslat,“ přibližuje svou filosofii hokejista.

Vrcholový sport jej naučil disciplíně a smyslu pro povinnost, které považuje za základ úspěchu každé lidské činnosti a jež chce po vlastních dětech i svých svěřencích. Proto je na ně někdy přísný.

Ruku v ruce s fyzickou přípravou jde i jeho další aktivita. Je zástupcem švédské značky potravinových doplňků ZINZINO. A i zde to má podobně jako s posilováním a fyzickou přípravou sportovce: „Na konci kariéry mi švédské doplňky s Omega-3 mastnými kyselinami obrovsky pomohly, a tak prodávám to, co dobře znám a čemu mohu věřit.“

V hlavě má ještě jeden projekt. „Moc jsem chtěl vybudovat vlastní fitness, dokonce už jsem měl zpracovaný projekt fitness centra z modulárních kontejnerů, ale začal jsem pořádně počítat a ekonomický výhled nebyl úplně ideální, tak jsem to odložil,“ přiznává Irgl.

Druhým dechem však dodává, že nápad pořád v hlavě nosí a čím dál více jej láká myšlenka outdoorového fitness centra. „Moc bych chtěl venkovní fitko, dělat kruhové tréninky ještě propracovaněji než teď u nás doma, ale zatím nevím o vhodné lokalitě, abych byl blíže Ostravě a klientům,“ dodává.

O Zbyňkovi je známo, že je vášnivým golfistou, proto se musím zeptat, čím to je, že je mezi hokejisty tolik hráčů golfu. Jeho odpověď je jasná: „Každá rána na golfu je výzva. I když to hřiště jdeš posté, nikdy nezahraješ stejně. A pak, když na stovky metrů trefíš green, je to radost jako když jsi dal gól v zápase.“

Oklikou jsme zpátky u hokeje. Zbyněk letos absolvoval jeden zápas krajského přeboru po boku svého syna Patrika v Orlové. Po jedenácti měsících bez hokeje to nebylo jen tak. „Soupeř byl fakt dobrý, tak jsem ani neměl moc šanci synovi ukázat nějaké taktické věci přímo při hře,“ sportovně uznává reprezentant.