Nejnovější zprávy: Zázraky se dějí! Těžce zkoušená rodina nečekaně získala miliony na vysněný dům Návrat po 36 letech. Do Divadla Petra Bezruče míří Bratři Karamazovi

Regiony

Zchátralé Jánské Koupele mají naději na záchranu, studie plánuje rozvoj

​Vrátit život do Jánských Koupelí, umožnit lidem znovu využít léčebnou sílu místní unikátní vody a zachránit takbohatou lázeňskou historii tohoto místa.

Vizualizace: ATELIER 3M a PROJEKTSTUDIO

To jsou zásadní cíle projektu revitalizace Jánských Koupelí, kde lidé využívali léčivé prameny už v 17. století. Nyní, po bezmála třiceti letech chátrání, je totiž areál zejména vlivem vandalismu v dezolátním stavu.

"Vzhledem k výjimečnému místu a mnohasetletému využití místních léčebných pramenů usilujeme o zachování lázeňství v Jánských Koupelích," říká Karel Ležatka, který přes svou společnost areál bývalých lázní od loňského roku vlastní.

Projekt obnovy Jánských Koupelí navazuje na slavnou historii lázní a přidává moderní prvky pro zajištění vysokého komfortu hostů. V unikátním léčebně-odpočinkovém komplexu si hosté vedle tradičních lázeňských procedur budou moci vychutnat citlivé spojení s okolní přírodou v takzvaném nekonečném bazénu, osvěžit se v přírodní plovárně, dát si něco dobrého v některé z restaurací nebo si užít kulturní večer v historickém velkém sále.

Ve studii, jejímiž autory jsou ATELIER 3M a PROJEKTSTUDIO, jsou zahrnuty například nové vnitřní i venkovní bazény, saunový svět, plovárna v řece, promenáda v lázeňském parku i na přilehlém ostrově, restaurace nad řekou, ubytovací buňky ve svahu nad lázeňským parkem či parkoviště pro 360 aut.

Architektonická studie přitom reflektuje památkovou ochranu většiny budov a zcela odpovídá požadavkům Národního památkového ústavu. Zachovány jsou všechny budovy, jejichž technický stav to umožňuje, a to včetně těch, které byly v 80. letech minulého století vyzděny z tvárnic, neboť i tyto překvapivě požívají památkové ochrany.

"Chceme teď zahájit odbornou diskuzi nad zveřejněnou architektonickou studií budoucího využití areálu. Očekáváme totiž rychlou zpětnou vazbu jak odborné veřejnosti, tak dotčených orgánů. Jsme otevřeni produktivním připomínkám a návrhům na vylepšení. Investovali jsme obrovské množství prostředků, času a energie do návrhu, který, jak doufáme, by měl být široce akceptovatelný, zároveň však jako celek dává i provozní smysl a tudíž je i financovatelný," vysvětluje Jan Ležatka, jednatel společnosti Bad Johannisbrunn s.r.o.

"Věříme, že vzkříšení areálu lázní a znovuotevření Jánských Koupelí je v zájmu všech, neboť si to lidé, region i toto unikátní místo zaslouží. Jedná se zřejmě o poslední šanci, jak lázně zachránit, a my pro to děláme maximum,"dodává Karel Ležatka.

Dočká se upadající areál, kde stojí lázeňské budovy od roku 1811, širší podpory a nového rozkvětu?

Projekt revitalizace Jánských Koupelí

- autoři studie: ATELIER 3M (Martin Hudák, Martin Vyorálek, Matěj Batko) a PROJEKTSTUDIO (David Kotek, Daniel Puszkar)

- plánovaná kapacita ubytování: 400 lůžek

- komplexní nabídka lázeňských procedur, nové SPA s vnitřním i venkovními bazény, saunový svět, plovárna v řeces promenádou na ostrově, restaurace nad řekou, ubytovací buňky ve svahu nad lázeňským parkem, parkovištěpro 360 aut