Nejnovější zprávy: Jankulovski už nebude sportovním ředitelem Baníku. Pozice jej nenaplňovala Nákaza v novojičínském Varrocu. Testování ukázalo 23 nemocných

Proměny kraje

Zdařilá rekonstrukce: Slezské Rudoltice mají třetí nejkrásnější nádraží v Česku

Ve 13. ročníku soutěže o titul Nejkrásnější nádraží České republiky získaly třetí místo Slezské Rudoltice. A to proto, že nadšenci z Osoblažské úzkokolejky tamnímu nádraží vrátili během loňského roku podobu z časů první republiky.

Foto: nejnadrazi.cz, osoblazsko.com

Letos veřejnost navrhla na titul Nejkrásnější nádraží celkem 67 stanic. Do finále postoupily Božejovice, Čeladná, Čelákovice, Frýdlant nad Ostravicí, Harrachov, Kouty nad Desnou, Kynšperk nad Ohří, Rozsochy, Slezské Rudoltice a Železná Ruda-Alžbětín.

Vítěze opět volila veřejnost, přičemž celkem bylo přijato 11 457 platných hlasů, 10 195 na webu a 1 262 z hlasovacích archů.

Nejkrásnějším nádražím roku 2019 byly 12. listopadu v reprezentativních prostorách Valdštejnského paláce, sídla Senátu Parlamentu ČR, vyhlášeny Rozsochy v kraji Vysočina s počtem 2 578 platných hlasů. Stříbro získaly Čelákovice s 1 882 hlasy a bronz Slezské Rudoltice s 1 758 hlasy.

Stanice Slezské Rudoltice se nachází na známé Osoblažské úzkokolejce, pro kterou byl loňský rok celkově přelomový.

Tamní obecně prospěšné společnosti Osoblažská úzkorozchodná dráha, kterou založily v roce 2014 obce podél trati, se totiž podařilo dokončit majetkový převod nádražních budov na Osoblažce z majetku Správy železniční dopravní cesty (SŽDC).

Převod v lednu 2018 schválila Vláda ČR a následně byla podepsána kupní smlouva ve výši přibližně 1,65 milionu korun. Celkem bylo převedeno 23 budov, staveb, objektů a 32 pozemků podél celé trati včetně samotných pěti staničních budov Liptaň, Slezské Rudoltice, Koberno, Bohušov a Osoblaha.

Na převod navázala úspěšná žádost o dotaci od Moravskoslezského kraje ve výši 7 milionů korun, která byla určena na odkup budov, komplexní rekonstrukci železničního stavědla v Třemešné pro účely zázemí zaměstnanců Slezských zemských drah a také na komplexní rekonstrukci stanice Slezské Rudoltice.

Přestože se jednalo o náročnou rekonstrukci, zahrnující nejen obnovu poničené fasády a střechy, povedlo se ji realizovat v rekordně krátkém čase od června do září. Práce byly ukončeny doslova v předvečer oslav 120 let Osoblažské úzkokolejky ve čtvrtek 27. září 2018.

Díky úsilí nadšenců tak nádraží ve Slezských Rudolticích získalo zpět prvorepublikovou podobu pamatující vznik samotné trati.

Jak společnost Osoblažská úzkorozchodná dráha informovala na svých stránkách, rekonstrukce dalších budov by měla následovat v příštích letech.

Fotogalerie