Proměny kraje
12/01/2020 Jan Smekal

​Ze sauny rovnou do přehrady. Od této sezony na Olešné a Slezské Hartě

Zajít si do sauny a z ní skočit rovnou do přehrady. Takovou možnost budou mít zájemci už v této sezoně. A to na přehradách Slezská Harta a Olešná.

Plovoucí sauny. Tak se jmenuje novinka, která by měla patřit mezi další nové cíle relaxace v Moravskoslezském kraji.

„Plovoucími saunami navazujeme na Yogapointy, které se staly hitem loňské sezony. Měly by vzniknout na Slezské Hartě a na Olešné,“ uvedl Jan Krkoška, náměstek hejtmana pro cestovní ruch a regionální rozvoj.

A jak takové plovoucí sauny vypadají? „Jedná se o dřevěné sauny na vodě. Sauna s výhní, kde sálá teplo, je namontovaná na plovoucím pontonu. Všechno je ekologické, takže nemůže dojít k žádným ekologickým katastrofám,“ ubezpečil Krkoška.

Princip saunování je potom takový, že dotyční přímo z budky skáčou rovnou do přehrady, aby se zchladili.

„Sauny budou dány do vínku nějakého mikroregionu nebo sdružení obcí, které o ně budou mít zájem. Stejně fungují i Yogapointy. Vždycky se o to někdo musí starat. Rozhodně bude tato služba zpoplatněná, nemůžeme ji financovat tak, aby ji měli lidé zdarma,“ upozornil Krkoška s tím, že kraj chce, aby obě sauny fungovaly už v této sezoně. „Náklady na vybudování každé z nich nepřesáhnou dvě stě tisíc korun.“

Plovoucí sauny tak navážou na Yogapointy, jejichž síť se postupně rozšiřuje.

„Musím přiznat, že u Yogapointů jsme měli obavy, že tam budou chodit výrostci kouřit nebo dělat něco jiného. Nicméně vždycky nějaká obec nebo sdružení obcí zodpovídá za tento přístřešek k relaxaci. Jsou tam třeba drobné oděrky nebo šrámy nožem, ale s takovými záležitostmi se setkáváme i v běžné přírodě. S tím se dokážeme popasovat,“ uzavřel Krkoška.

Sdílejte článek