Byznys
03/11/2015 Jaroslav Baďura

Železárny a Unie daly 80 let staré škole injekci. Za 20 milionů

Ve zbrusu nových učebnách a dílnách vybavených špičkovou technologií se od druhé poloviny školního roku 2015/2016 budou učit žáci Střední odborné školy Třineckých železáren (SOŠ). Tři učebny teoretického vyučování již využívají nyní, odborné dílny pro praktické dovednosti budou funkční na začátku prosince.

Jde o historicky největší investici do obnovy zařízení školy a dílen za 80 let existence školy. „Jsme si plně vědomi toho, že musíme nabídnout žákům výuku na vysoké úrovni tak, aby v praxi nezaostávali. Současné zařízení učeben i dílen už bylo zastaralé a neodpovídalo současným standardům,“ vysvětluje ředitel školy Aleš Adamus.

Žáci už nyní absolvují výuku v učebně technického kreslení, která je vybavena počítači a příslušnými programy pro vyhotovení technických výkresů. V učebně odborné angličtiny jim pedagogové výuku zpestřují díky interaktivní tabuli a poslechy se sluchátky, nová učebna chemie a fyziky umožňuje provádět pokusy, což dřív studenti nemohli.

Veškeré vybavení stálo 3 miliony korun. Obnovou prochází v těchto dnech také budova školy, která s novou fasádou získá nejen atraktivní vzhled, ale především úsporu nákladů za vytápění. Náklady z velké části pokryla dotace Evropské unie.

Celkem 17 milionů pak škola investovala do šesti dílen pro odborný výcvik. „Jde o učebnu elektrotechniky, zámečnických prací, hydrauliky – pneumatiky, svařování plastů, svařování elektrickým obloukem a plamenem. Všechny učebny jsou moderně vybaveny tak, aby nám studenti přicházeli do praxe připravení a uměli nová zařízení ovládat. Při jejich plánování jsme se inspirovali učebnami praktického výcviku v Německu,“ upřesňuje zástupce ředitele pro odborný výcvik Tibor Flachbart. Se školou v německém Ansbachu třinečtí spolupracují dlouhodobě. V listopadu pojede skupina obráběčů na stáž, při níž budou skládat 3D tiskárnu.

Soukromou střední odbornou školu zřizují a financují Třinecké železárny. V tomto školním roce ji navštěvuje více než 700 žáků, drtivá většina z nich v oborech technického zaměření. Připravují se zde v maturitních i učňovských oborech pro profese mechanika seřizovače CNC strojů, hutníka operátora, elektrotechnika, obráběče kovů, slévače, hutníka, strojního mechanika (zámečníka), elektrikáře a další.

„Tento region, potažmo kraj z velké části živí průmysl, který se neustále vyvíjí a potřebuje mít dostatek schopných lidí. Starat se o rozvoj školy je proto logickým vyústěním snahy hutní firmy zůstat v regionu i pro další generace,“ uzavírá ředitel pro personalistiku a administrativu Třineckých železáren Ivo Žižka.

Škola každoročně pro žáky základních škol a jejich rodiče pořádá Dny otevřených dveří. Letos nové učebny veřejnosti předvede už ve čtvrtek 5. listopadu a ve středu 9. prosince, příští rok pak mohou zájemci Den otevřených dveří navštívit v sobotu 16. ledna.

Sdílejte článek