Nejnovější zprávy: Fakultní nemocnice otevřela Covid centrum, denně zvládne 1000 vzorků Pro cyklistu, který těžce havaroval, letěl do Beskyd vrtulník

Společnost

​Ženu se silným poporodním krvácením zachránil unikátní zákrok na angiolince

Speciálním zákrokem na angiolince Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) se lékařům podařilo zachránit silně krvácející maminku po porodu.

Foto: FNO

Holčičku s porodní váhou 4250 gramů přivedla žena na svět naprosto bez problémů. Ty nastaly, až když porodník zjistil, že placentu bude nutné odstranit ručně.

„Žena poté začala silně krvácet. Proto jsme museli začít podnikat kroky k tomu, abychom to krvácení zastavili, ale zároveň abychom nemuseli odoperovat dělohu. V takovýchto situacích je to bohužel nutné,“ popisuje situaci vedoucí lékař porodních sálů Gynekologicko-porodnické kliniky FNO Richard Špaček.

„Do dělohy jsme umístili speciální balon, který krvácení zastavil a svolali jsme tým angiolinky,“ vysvětluje další postup doktor Špaček.

Porod proběhl večer. V Ústavu radiodiagnostickém měl službu zástupce přednosty Tomáš Jonszta.

„Nejdříve jsme provedli takzvanou embolizaci uterinních tepen, což jsou cévy, které zásobují dělohu, která je v tu chvíli rozvinutá a krvácí. Ty cévy jsme vyplnili látkou, která zabrání průtoku krve do cév a krvácení zastaví,“ popsal výkon, který se provádí pomocí vpichu v třísle a je nebolestivý, doktor Jonszta.

Látka v cévách se vstřebá a nemá žádných vliv na funkci dělohy ani plodnost ženy.

„Na angiolince jsem byla při vědomí a pan doktor Jonszta mi vysvětloval, co přesně dělá. A tím mě velmi uklidnil. Věřila jsem, že všechno dobře dopadne,“ svěřila se novopečená maminka Tereza Smětalová, která odešla z porodnice domů naprosto v pořádku a v běžném propouštěcím termínu.

„V krajním případě musí porodník v takovýchto situacích přistoupit k operativnímu odstranění dělohy. V naší nemocnici ale výborně spolupracujeme s týmem angiologů, který je schopen poporodní krvácení zastavit pomoci výkonu, který popsal doktor Jonszta a ženy ve většině případů mohou znovu otěhotnět,“ doplnil doktor Špaček.

Popsaný postup v Česku stále nepatří ke standardním výkonům. V celé republice jej provádějí kromě ostravské fakultní nemocnice jen další tři zdravotnická zařízení.