Nejnovější zprávy: Neskutečná láska legendárních sportovců. Zátopkovi by dnes oslavili 98. narozeniny Ostrava dnes hostí Pardubice. Rozdrolí Baník soupeře jako perník?

Společnost

Žhář jednal s rozmyslem. Policie postupně odkrývá detaily hrůzného útoku

​Policie dnes obvinila z vraždy a obecného ohrožení čtyřiapadesátiletého muže zadrženého v sobotu kvůli tragickému požáru v panelovém domě v Bohumíně.

Foto: Tomáš Lach

Informaci potvrdil dozorující státní zástupce Michal Król. Žalobce požádal soud, aby muže vzal do vazby. Muž podle obvinění byt úmyslně zapálil. Při požáru zemřelo 11 lidí, z toho tři děti. U soudu může obviněný, který je v nemocnici, dostat i doživotí. Podle žalobce v bytě pravděpodobně nebyl. Hořlavinu nalil na dveře.

"Policie vydala usnesení o zahájení trestního stíhání," řekl žalobce a dodal, že soudu navrhl vzetí muže do vazby. "Vidím dva důvody. Jako hlavní je možný útěk. Obava pramení hlavně z výše trestu, který by v případě odsouzení jistě atakoval horní hranici i výjimečný trest," uvedl.

Dodal, že panuje i obava, že by muž opakoval trestnou činnost. České televizi Król řekl, že obviněný má už čtyři záznamy v rejstříku trestů, z toho nejméně dva za násilné činy. Kromě toho muž při výslechu uváděl, že chtěl po zapálení bytu spáchat sebevraždu při jízdě autem, a tím by podle Króla mohl zase ohrozit životy dalších lidí. Soud má o vazbě rozhodnout v úterý.

Mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková ČTK řekla, že obviněnému je kladeno za vinu, že s rozmyslem si opatřil hořlavou látku, kterou v panelovém domě vlil do prostoru bytu a na vstupní dveře.

"Následně látku zapálil, a tím došlo k požáru celé bytové jednotky," uvedla. V bytě byli v té době lidé na oslavě dětských narozenin. Při požáru či v jeho souvislosti zemřelo 11 lidí ve věku od osmi do 73 let. Česká televize dnes uvedla, že na oslavě bylo podle příbuzných obětí celkem 16 lidí, z nichž některým se podařilo zachránit útěkem z balkonu hořícího bytu na sousední balkon.

Podle Króla se obviněný k zapálení bytu přiznal na místě policistům, přiznání později zopakoval při výslechu. "K činu se doznal. Vyslovil určitou formu lítosti. Podrobněji se ale nevyjadřoval. Jako motiv uvedl rodinné spory," řekl Król.

Dodal, že žhář na oslavě jako host nebyl. "Nebyl s největší pravděpodobností ani v bytě. Sám uvedl, že hořlavou látku vylil na dveře. Víc se k tomu nevyjadřoval. Hořlavina se ale nějak dostala dovnitř," uvedl Król.

Podle dřívějších informací hasičů se oheň rychle rozšířil a hořelo ve všech pokojích. V České televizi státní zástupce doplnil, že obviněný věděl, že v dané chvíli bude v bytě více lidí a nejednal v rozrušení.

Król dodal, že přesný mechanismus vzniku požáru musí upřesnit znalecké posudky popřípadě výpovědi svědků, kterým se podařilo z bytu před požárem uniknout tím, že přeskočili na sousední balkon. "Osoby, které unikly, ale z pochopitelných důvodů ještě nebyly vyslechnuty," řekl žalobce.

Podle žalobce vyšetřování případů potrvá měsíce. Čas zabere například zpracování znaleckých posudků. Zkoumat se bude i duševní stav útočníka. "Zatím nic nenasvědčuje, že by měl diagnostikovanou závažnou duševní poruchu. Vyloučit to ale nemůžeme," doplnil.

Potvrdil, že útočník a někteří zemřelí či zranění byli příbuzní. Podle informací ČTK v bytě byli v době požáru jeho manželka, syn s partnerkou a vnuk.

Právní kvalifikace obvinění je jak v případě obvinění z vraždy, tak v případě obvinění z obecného ohrožení zvolena podle nejpřísnějších odstavců. U soudu obviněný může dostat výjimečný trest včetně doživotí.

V 11. patře bohumínského panelového domu začalo hořet v sobotu odpoledne. Šest obětí uhořelo v bytě, pět lidí zemřelo po skoku z okna.