Kultura
31/05/2024 Jaroslav Baďura

Zlata Holušová: Existuje ještě mnoho umělců, které bych chtěla Ostravě ukázat

Foto: Štěpán Bajt

Festival Colours of Ostrava prorazil pomyslné antracitové ostravské nebe a za poslední roky se dostal například mezi 35 nejlepších evropských festivalů v žebříčku listu The Guardian. ​Zlata Holušová se svým týmem přináší do Ostravy každým rokem originální hudbu z celého světa, hvězdy zahrají v Česku velmi často úplně poprvé. Letos jsou to například Sam Smith, James Blake, Khruangbin nebo Sean Paul. Letošní dvacátý první ročník se ponese opět v tomto duchu.

„Chvíli trvalo, než si Česká republika zvykla přijíždět do Ostravy na světový festival. A když se k hudebním celebritám přidalo také největší evropské diskusní fórum, bylo jasné, že festival má velmi unikátní formu. Letos přijede přes sto kapel a dvě stě padesát řečníků z celého světa,“ říká v rozhovoru pro Patriot Zlata Holušová, která i přes veškerou svou zcestovalost a možnosti srovnávat zůstává Ostravě věrná a plně důvěřuje jejímu nejen kulturnímu potenciálu.

Festival Colours of Ostrava otevírá další desetiletí. V čem chcete v rámci vašeho celkového fungování pokračovat stejně a v čem vás naopak čekají změny?

Pro mě je festival součást života už 23 let a hudba a aktivity spojené s organizovaním koncertů a nejrůznějších hudebních produkcí jsou mou součástí život celý. Festival se mění a přináší novinky každý rok. Loni to byla velmi úspěšná Cacao stage a Biohacking expo, letos na festival vracíme legendární New York stage, která má velmi originální dramaturgii plnou newyorských koncertů, přednášek a divadel. Poprvé se v Česku představí americká vzdělávací platforma Moonshot s více než 80 účastníky a velmi zajímavými řečníky. Už v tuto chvíli plánujeme novinky pro rok 2025, které přinesou zcela ojedinělou dramaturgii nových tématických scén.

Jak vypadá celoroční příprava vašeho festivalu?

Jsme spolu denně a neustále si povídáme o muzice, festivalech a nejrůznějších tématech – pracovních i osobních. Ten nejužší tým, řekněme tak dvaceti, třiceti lidí, je bez nadsázky jako velká rodina. Trávíme spolu tolik času po celý rok, že o sobě hodně víme a důvěřujeme si. I když jsme různě po světě, jsme stále v kontaktu. No a pak samozřejmě musíte nejprve složit program a zorganizovat všechno tak, aby to klaplo. Je to nekonečný koloběh příprav, které se nikdy nezastaví.

Kteří interpreti z letošního programu jsou podle vás těmi, kteří dokážou zaujmout nejpočetnější spektrum návštěvníků?

Každý koncert na Colours je unikátní. Pro někoho bude největší zážitek Deva Premal s Mitenem v Gongu, pro další tchajwanský metal, a samozřejmě lákadlem jsou světová show hlavních hvězd, jako například Sam Smith, jejichž výprava čítá přes šedesát lidí a patří k nejlépe hodnoceným pódiovým vystoupením na světě. Nezapomeňme ani na progresivní jména současné mladé generace: James Blake, Khruangbin, Sevdaliza nebo Sofi Tukker.

Na koho se těšíte nejvíce vy osobně a koho si rozhodně nenecháte ujít?

Osobně se nejvíce těším na Garyho Clarka Jr. hned první festivalový den. A určitě se půjdu podívat na Nicka Barbachana a Ajeet na Cacao stage. Poprvé v Česku bude také Sean Paul, který nás roztančí úplně všechny.


Zlata Holušová. Foto: Štěpán Bajt

Ostrava se díky vašemu festivalu stala známou i ve světě, festival za poslední léta stoupl v žebříčku nejlépe hodnocených akcí tohoto typu v Evropě. Je díky tomu jednodušší nyní přesvědčit headlinery, aby zahráli na Colours of Ostrava?

Dobré jméno je samozřejmě úplný základ. Jenže dobrých festivalů je v Evropě spousta a většina z nich má na program více peněz než Colours of Ostrava. My jsme si i přesto dokázali vybudovat takové jméno a takové osobní vztahy s agenty, manažery a celou řadou osobností vlivných v showbusinessu, že můžeme jednat o každém našem nápadu. Pro svět je naší velkou konkurenční výhodou místo konání. Industriální prostředí, příběh Dolních Vítkovic a vlastně celé Ostravy je pro lidi ze zahraničí fascinující, zajímavý a přitažlivý. Jenže každý má také své podmínky a my si prostě můžeme dovolit jen to, na co máme.

Napadlo vás někdy v minulosti, že Ostrava může mít takový kulturní potenciál? A že zrovna vy budete jedna z těch, kteří jej naplno rozvinou?

Jsem z generace, která zažila život ještě před rokem 89. Žiji v tomto kraji celý život a opravdu hodně cestuji a pracuji na nejrůznějších místech na zeměkouli. Znám západní i východní země, zažila jsem velký luxus i cestování ve velmi skromných zemích, a díky tomu si mohu velmi často dopřávat srovnání s tím, co máme tady v Ostravě. Žijeme ve městě, které bylo na špičce v době vrcholu průmyslové revoluce a teď musí projít transformací, ale pořád je to místo, kde všechno funguje a kde je spousta příležitostí prožít šťastný život. Jasně, že máme spoustu denních potíží a všechno zase tak úplně nefunguje, ale máme to ve svých rukou. A Ostra­va přes všechny potíže dokazuje, že i z velkých problémů vede cesta ven. Navíc jsem hrdá na to, že je kolébkou českých hudebních hvězd. A jestli tomu festival Colours of Ostrava pomáhá, tak já jsem nadšená.

Jak složité bylo získat pro letošní ročník Lennyho Kravitze, hvězdu světového formátu, která si jednoznačně může vybírat?

Konkrétnímu jednání o termínu a podepsání smlouvy s takovou hvězdou předchází mnoho let potkávání, mluvení a navazování důvěry. Trvalo mnoho let, než jsme si vybudovali renomé, které umožňuje jednat o vystoupení takových hvězd. Když toto máte, můžete jednat o možnostech pro festivalovou sezónu, a když ten rok právě Lenny Kravitz jede evropskou část světového tour, můžete ho mít. Konkrétně o tohoto umělce jsme se snažili tři roky.

Existují u vás ještě nějaké nesplněné, ale dosažitelné sny? Ať už se týkají vysněných headlinerů nebo celkového vývoje festivalu.

Samozřejmě, že je celá hromada kapel, které bychom chtěli v Ostravě ukázat. Dost často jsou to kapely, muzikanti nebo lidé, kteří nejsou tak úplně známí, ale ve svém státě jsou slavní. Program festivalu je každý rok složený z věcí, které jsou podle mého názoru kvalitní, inovativní a zajímavé. Tohle byl a je můj sen, který si každý rok plním. Stále nás baví objevovat hudbu po celém světě a v tom jsem docela nenasytná. Každou minutu vzniká na zemi tolik nové a zajímavé muziky, že nebudeme mít nikdy možnost poslechnout si ji všechnu, a tak je mým snem slyšet co nejvíce. A to už vůbec nemluvím o Meltingpotu, tam je těch vysněných jmen určitě také stejně tolik, jako v muzice.


Colours of Ostrava

Na letošním ročníku Colours of Ostrava vystoupí současní popoví rebelové Sam Smith, američtí rockeři Queens Of The Stone Age nebo nestárnoucí rocková legenda Lenny Kravitz. Dalšími hvězdami jsou například zpěvák a producent elektronické hudby James Blake, jamajský matador Sean Paul, severská popová diva Zara Larsson, stylové multižánrové trio Khruangbin z Texasu, éterická hudebnice Bat For Lashes nebo bluesový kytarista Gary Clark Jr. a další. Vedle pestrého hudebního programu současně proběhne mezinárodní diskuzní fórum Meltingpot s mnoha inspirativními světovými kapacitami: přijede například Dan Ariely, Irvine Welsh nebo Ruppert a Merlin Sheldrake. Druhým rokem bude pro velký úspěch fungovat Cacao stage. Mezi letošní novinky pak patří New York stage či Láskyplná seznamka. Dvacátý první ročník festivalu Colours of Ostrava se uskuteční 17. až 20. července 2024 v industriálním areálu ostravských Dolních Vítkovic.

Sdílejte článek