Nejnovější zprávy: Obrazem: Ve Starých Hamrech soutěžili dřevorubci i kuchtíci gulášů Pět zraněných při vážné nehodě. Řidič bezohledně předjížděl

Sport

Zlatá tretra odtajnila jména posledních hvězd. Železný věří v plný stadion

​V úterý 31. května proběhne jednašedesátý ročník Zlaté tretry Ostrava. Na startu se objeví atleti, kteří získali dohromady 24 olympijských medailí v Tokiu.

Foto: Sila Kiplagat

Před pár dny pořadatelé oznámili, že se na startu závodu objeví americká sprinterka Allyson Felixová, která potvrdila účast na 200 m v rámci Memoriálu Jana Slaniny. Na kontě má jedenáct olympijských medailí včetně osmi zlatých kovů. Třináctinásobná světová šampionka, která je nejúspěšnější atletkou v historii olympijských her, na startu nahradí zraněnou Christine Mbomovou z Namibie.

Nabitá bude také čtyřstovka žen, na které se představí tři silné polské závodnice i česká jednička Lada Vondrová. V akci bude taky Jamajčanka Candice McLeodová, která na štafetě v olympijském Tokiu získala bronz a v individuálním závodě doběhla pátá.

Na 100 m překážek žen by mělo dojít na útok na rekord mítinku 12,55 Shariky Nelvisové z roku 2015. Přijede totiž olympijská vítězka Jasmine Camachová-Quinnová z Portorika s osobním maximem 12,26. Nia Aliová má zase titul mistryně světa z roku 2019 a v akci bude taky bronzová z olympiády Megan Tapperová a halová mistryně světa Cyrena Sambová-Mayelová. Překážky by se tak měly stát sprinterským vrcholem tretry, což je výzvou taky pro českou jedničku Helenu Jiranovou.

Skvělou podívanou slibuje taky oštěp. Mezi ženami bude závodit Barbora Špotáková, jíž čeká souboj s Nikolou Ogrodníkovou či s Mariou Andrejczykovou z Polska, která skončila druhá na olympiádě v Tokiu.

Mezi muži se představí hvězdné trio Vetter, Vadlejch a Veselý, s nimiž bude soupeřit i Anderson Peters z Grenady, který se před pár dny postaral o pátý nejlepší pokus historie – 93,09 metrů.

Parádní souboj slibuje i mužská stovka, kterou ozdobí účast druhého nejrychlejšího muže v historii – pouze Usain Bolt zaběhl rychleji než Yohan Blake, jenž je dvojnásobným zlatým a stříbrným olympijským medailistou i mistrem světa ve sprintu na sto metrů. V Ostravě se představí také Jerome Blake z Kanady, který má stříbro z olympiády v Tokiu.

Ozdobou běhu na 3000 metrů překážek bude Lamecha Girma z Etiopie, který bral na olympiádě v Tokiu stříbro.

Na Zlaté tretře se představí taky Gianmarco Tamberi, Miltiadis Tentoglou, Joe Kovacs, Tom Walsh, Femke Bolová, Christine Mbomová, Megan Tapperová a Tina Šutejová. Stejně jako česká špička, mezi níž nebudou chybět ani Radek Juška, Tomáš Staněk či Amálie Švábíková.

Předprodej vstupenek pokračuje a organizátoři i nejlepší atleti světa se 31. května od 17 hodina těší na plné tribuny. Loni v Ostravě startovalo 13 pozdějších olympijských medailistů. Všechny výkony mohou, stejně jako v roce 2021, sledovat diváci ve 140 zemích světa, kam putuje televizní signál.

„Tretra by opět mohla svítit plným stadionem,“ věří ředitel mítinku Jan Železný.