Politika
26/08/2020 Jaroslav Baďura

Změna ve vedení Kopřivnice. Radnici má opustit vítěz voleb

Mimořádné zastupitelstvo, které má za úkol provést "rekostrukci městské rady", se dnes koná v Kopřivnici.

Podle informací Magazínu PATRIOT má být na dnešním jednání zastupitelstva odstraněna z vládnoucí koalice Krásná Kopřivnice, vítěz voleb se třemi mandáty.

"Je to skutečně tak, zřejmě jsme se svými postoji a snahou o profesionalitu a tlak na pozitivní změny ve městě narazili," říká kopřivnický radní za Krásnou Kopřivnici, architekt Kamil Mrva.

V Kopřivnici je už druhé volební období po sobě zcela mimořádná situace - 21 zastupitelských křesel zde získalo deset politických stran a uskupení.

Z toho důvodu je zde tvoření koalice mimořádně složité.

V dosavadním vedení města je starostou Miroslav Kopečný (ODS), místostarostou Adam Hanus (Krásná Kopřivnice), druhým místostarostou Stanislav Šimíček (KDU-ČSL) a třetí místostarostkou Dagmar Rysová (Sdružení nezávislých).

V městské radě má dva zástupce Krásná Kopřivnice, dva KDU-ČSL, jednoho ODS a jednoho Sdružení nezávislých.

Podle informací Magazínu PATRIOT utvoří novou koalici ODS, SPD, ANO, ČSSD, Piráti, Pro zdraví a jeden nezařazený zastupitel.

"Vnímáme to negativně, šli jsme do voleb s vidinou pomoci městu, dát dohromady tým odborníků, ne politiků. Odrazovali nás, že politika je svinstvo. Zjistil jsem díky starostovi panu Kopečnému, že v kopřivnické politice neplatí nejen dané slovo, ale ani podepsaná koaliční smlouva," řekl místostarosta Adam Hanus (Krásná Kopřivnice).

"Tím, že je tady deset volebních uskupení, nevím, kolik bychom museli mít procent, abychom mohli skládat nějakou rozumnou koalici příště po volbách," řekl Hanus, avšak doplnil, že do dalších voleb Krásná Kopřivnice rozhodně půjde.

"Koalice ani městská rada už od ledna není po úmrtí jedné zastupitelky funkční. Od té doby se stále nenašlo řešení, takže je nutné přistoupit k rekonstrukci rady a vedení města," uvedl pro Magazín PATRIOT starosta Miroslav Kopečný.

Fakt, že se bude jako starosta za ODS opírat o podporu SPD, označil za komplikaci, bez které by se však nepodařilo najít funkční řešení.

"Nepletichaříme, nehledáme narychlo nějaké nové koaliční partnery. Na dnešním zastupitelstvu jen stručně lidem a zastupitelům řekneme, co jsme ze svých slibů již splnili a jak by se mohla Kopřivnice rozvíjet dále. Vše ostatní je už na členech zastupitelstva," dodal radní Kamil Mrva.

Rekonstrukce rady je v Kopřivnici velké téma, lidé řeší na sociálních sítích, o co vlastně jde, když má jít z kola vítěz voleb, který se ničím neprovinil - alespoň dosud nezazněl jediný oficiální důvod, v čem Krásná Kopřivnice pochybila a proč musí jít z vedení města.

Kopřivničané o tom debatují, na facebooku se objevilo i schéma budoucí koalice s dovětky, jak jednotliví členové uvažují a jaká je jejich motivace ke změně.

Sdílejte článek