ROMAN FRENKO
Polévkový král
Magazín PATRIOT vás zve na putování legendárními pohostinskými zařízeními staré Ostravy. Tentokrát navštívíme hotel Metropol.
Už před první světovou válkou existovala ve Slezské Ostravě na Hladnově dvě restaurační zařízení, která vděčila za svůj vznik Rudolfu Tomsovi, známému slezskoostravskému podnikateli, dlouholetému členu obecního zastupitelstva a spoluzakladateli a členu mnoha českých spolků. Jedním z těchto zařízení byl hotel a kavárna „Metropol“.
O udělení kavárenské koncese „v novém nákladném domě, jehož přízemek je celý výlučně pro účel kavárenský zařízen“, zažádala Marie Tomsová, manželka Rudolfa Tomsy, u okresního hejtmanství ve Frýdku dne 5. září roku 1911.
Stal se prvním hotelem ve Slezské Ostravě
Vznik podniku, prvního svého druhu ve Slezské, tehdy Polské Ostravě, plně podpořil slezskoostravský obecní výbor. Polská Ostrava se tehdy totiž snažila vyrovnat v tomto směru Moravské Ostravě, kde již existovalo několik moderních kaváren, které však byly převážně v rukou německých majitelů. Sama Marie Tomsová odůvodňovala svou žádost mj. těmito slovy: „Budova sama je jednou z nejpěknějších v Polské Ostravě a zařízení kavárny se vyrovná nejelegantnějším kavárnám v Moravské Ostravě.“
Slavnostní otevření kavárny „Metropol“ proběhlo na začátku dubna roku 1912. Prvním z řady nájemců v její historii byl Josef Semkevič, který vedl také kavárnu „Adria“, další oblíbené středisko slezskoostravských obyvatel. „Budova hotelu Metropol s kavárnou v čísle popisném 1049 měla elegantní vzhled, který umocňovala secesní fasáda a věžička nad nárožím. Představovala tak jednu z dominant hladnovského kopce,“ připomíná Eva Rohlová z Archivu města Ostravy.
Guláš, „vepřo, knedlo, zelo“, utopence. A pivo z Fifejd i od Strassmanna
Dodává, že v prvním poschodí hotelu bylo šest pokojů. „Podle původních představ majitelů se zde scházeli hlavně čeští podnikatelé, umělci, představitelé města a příslušníci české inteligence, nechyběli však ani čeští dělníci. Hosté rádi navštěvovali tento podnik také kvůli nádhernému výhledu na Moravskou Ostravu.“
Podle vzpomínek pamětníků měl hotel na jídelním lístku klasický sortiment, a to hlavně guláš, „vepřo, knedlo, zelo“, utopence a polévky. Mezi nápoji vedlo pivo, odebírané z Českého akciového pivovaru na Fifejdách a Strassmannova pivovaru v Moravské Ostravě. Nechyběla žitná vodka, borovička a hořká, vyráběná v nedalekých Radvanicích.
Hostinští si vzali Metropol za svůj
V roce 1923 se v kavárně hotelu Metropol konala významná ustavující valná hromada Zemského svazu českých společenstev hostinských pro Slezsko ve Slezské Ostravě, která jednomyslně zvolila starostou svazu Rudolfa Tomsu. V hotelu sídlilo také Společenstvo hostinských a výčepníků pro soudní okres slezskoostravský a redakce a administrace časopisu „Slezský hostinský“, ve kterém působil Rudolf Tomsa jako odpovědný redaktor.
„Hotel Metropol poskytoval své prostory rovněž spolkům a organizacím ke konání plesů, slavností a dalších akcí. Ve 30. letech 20.století v něm byl zřízen sál pro loutkové divadlo, do něhož se vešlo asi sedmdesát lidí,“ popisuje archivářka Eva Rohlová.
Po druhé světové válce se v části budovy hotelu „Metropol“ nacházela krejčovská dílna a po roce 1948 načas školní družina. Od 60. let 20. století se hotel „Metropol“ znovu stal známým restauračním zařízením.
Až v 60. letech minulého století se v Metropolu opět usídlil gastronomický provoz s hotelovými službami. Ovšem v posledních letech v domě s nejhezčí vyhlídkou na Ostravu život utichl. Nyní se budova nachází ve stavu letargie, je uzavřena, do suterénu zatéká. Čeká, až se bude moci opět nadechnou a plně žít.
Investor a nový majitel Metropolu chce bývalý hotel přebudovat na bytový dům. Z bývalých hotelových pokojů nově vybudované bytové jednotky. Secesní podoba prvních dvou podlaží zůstane, stejně jako obě uliční fasády, dominantní nárožní věžička i okna. První dvě patra tak budou svým vzezřením odkazovat na dobu největší slávy Metropolu.
A dobrá zpráva pro vyznavače kaváren. Bytový dům Metropol bude obsahovat v přízemí komerční prostor kavárenského typu!