Společnost
15/02/2025 Petr Broulík

Známé podniky staré Ostravy. Závodní hotel Vítkovice čeká na kupce, stojí 100 milionů

Foto: se souhlasem Archivu města Ostravy

Magazín PATRIOT vás zve na putování legendárními pohostinskými zařízeními staré Ostravy. Tentokrát navštívíme ​Závodní hotel Vítkovice.

Typická červeno-cihlová stavba s číslem popisným 160 stojí v reprezentačním jádru Vítkovic po pravé straně radnice. Vznikla po příchodu legendárního ředitele Paula Kupelwiesera do čela Vítkovických železáren, kdy vznikaly takzvané Nové Vítkovice.

Ostravský archivář Antonín Barcuch uvádí, že nový Závodní hotel Vítkovice nahradil budovu starého hotelu. „Nový závodní hotel měl především poskytovat ubytování hostům a návštěvníkům města, zajišťovat stravování zaměstnanců železáren, zejména úředníků. A pro zábavní účely sloužil dodnes zachovaný společenský sál.“

V hotelu je stále zachovaná kancelář Salomona Rothschilda

Luxusní závodní Werks Hotel nechal vystavět Salomon Mayer Rothschild, zakladatel Vítkovic a majitel ostravských šachet. V hlavní budově se nacházela i kancelář průmyslníka Vítkovických železáren, svobodného pána Rothschilda. Kancelář se dochovala až dodnes a současný majitel ji restauroval. Podle svého zakladatele se také honosný hotel dnes jmenuje – Rothschild Palace.

Podobu hotelu navrhl v roce 1886 významný ostravský architekt a stavitel Hans Ulrich, a to původně v půdorysu tvaru písmene „T“. Směrem do náměstí situoval čelní hotelovou část, připojený společenský sál mířil do přilehlého hotelového lesíku. Ovšem ještě v 19. století nabyl hotel přístavbami své dnešní podoby.

Oproti většině vítkovických „červených“ staveb je hotel zdobnější, fasáda má ze tří stran zaoblené štíty a její malebnost původně doplňovaly vikýře a kovové doplňky jako korouhve, ozdobné hroty, zdobné mříže v okéncích suterénu, stříška nad vstupem. Ovšem kromě mříží v oknech se žádný z těchto prvků do dnešních dnů nezachoval.

Čtyři jídelny, tři salonky, kulečníkový sál, herny, společenský sál i fotokomora

„Ubytování hostů sloužila nadzemní podlaží, suterén sloužil jako kuchyně a sklady. V přízemí byly čtyři jídelny, tři salonky, kulečníkový sál, herny, onen společenský sál a také fotokomora, v patře pak byly hotelové pokoje,“ popisuje archivář podobu hotelu.

V lednu roku 1887 získalo vedení železáren koncesi pro ubytovávání cizích osob, podávání jídel, výčep piva, vína, prodej lihových nápojů v malém, podávání kávy, čaje a také na provozování povolených her. Hotel otevřel hned po dostavbě 15. února 1887.

Hotel i licenci vedení železáren poskytovalo nájemcům, jak bylo tehdy zvykem. Prvním pachtýřem byl až do roku 1906 Anton Moritz, později se zde vystřídala celá řada vedoucích: 1906 do roku 1909 vedl hotel Anton Dworzak, v letech 1909 až 1926 Josef Fiala, od roku 1926 do roku 1935 byl nájemcem František Nakel, v letech 1935 až 1937 Karel Scherer a v letech 1937 až 1939 Karel Kubina.

Akce v hotelu dříve často pořádaly německé spolky

V době prvního velkého rozmachu sloužil hotel k pobavení návštěvníků Vítkovic, často se zde pořádaly pěvecké i instrumentální koncerty, v sále hostovaly německé kočovné divadelní společnosti, například v únoru 1891 společnost Maxmiliana Sonnenthala a v červnu téhož roku společnost Alfreda Freunda.

Prostory hotelu vedení železáren pronajímalo spolkům pro pořádání masopustních a tanečních plesů, a to především německým spolkům Männerturnverein, D´Mürzthaler, Witkowitzer Männergesang-Verein a dalším.

„Společenského využití se však dostalo i hotelovému lesíku. Správa Vítkovických železáren jej rovněž pronajímala k akcím různých spolků – například DSV Witkowitz, místní skupiny Družiny válečných poškozenců, Spolku dobrovolných hasičů či Polskiego Zwiszku, ale i politickým stranám k pořádání letních zábav a slavností,“ uvádí ostravský archivář Antonín Barcuch.

Po znárodnění zněla na akcích už jen čeština

V letech 1928 a 1929 železárny financovaly stavební rozšíření hotelu a při něm se hotel stavebně propojil se sousední tělocvičnou. V přízemí vznikly nové dvě hostinské místnosti, nad nimi pak čtyři pokoje se dvěma koupelnami. V roce 1939 zažádalo vedení podniku o zařazení hotelu do „A“ skupiny ubytovacích zařízení, ale po podrobném přezkoumání a zjištění nedostatků, zejména provozních, získal hotel pouze skupinu „B“.

„Po znárodnění v roce 1948 zůstal provoz hotelu zachován. Konala se zde řada akcí, jako pravidelné koncerty, ochotnická i profesionální divadelní představení, karnevaly či slavnosti odměňování pracovníků zestátněných železáren. Na rozdíl od minulosti však při akcích místo někdejší převládající němčiny zněla už jen čeština,“ popisuje Antonín Barcuch.

Dnes je rekonstruovaný závodní hotel na prodej

Hotel Rothschild Palace patří svými exteriéry z charakteristického červeného režného zdiva mezi nejkrásnější industriální stavby a tvoří, společně se sousedící radnicí, tvář současných Vítkovic. Dnes se objekt řadí mezi kulturní památky ČR a nabízí rozsáhlé spektrum využití pro širokou veřejnost i komerční subjekty.

Nabízí českou i mezinárodní kuchyni v prostorách luxusního Restaurantu Sir Percy. Disponuje salónkem pro snídaně či k obchodnímu jednání, má vinný bar s jihoafrickými víny a kavárnu, vybavenou stylovým interiérem. Součástí Rothschild Palace je stále stylový sál až pro 200 lidí, ve kterém je prostředí historické budovy vybavené nejmodernější audiovizuální technikou.

Stávající majitel získal nemovitost v roce 2006 a v průběhu devíti let provedl celkovou rekonstrukci a modernizaci všech částí nemovitosti včetně zařízení, náklady vyčíslil na více než čtyři a půl milionu dolarů. V současnosti hotel nabízejí realitní kanceláře. Cena za hotel? 100 milionů korun nebo 4 166 667 euro.

Sdílejte článek