Politika
18/04/2021 ČTK

Známé tváře, ale i nováčci. Strany již vybírají kandidáty do podzimních voleb

​Většina politických subjektů v Moravskoslezském kraji už vybrala lídry pro podzimní sněmovní volby a rozhodla o podobě svých kandidátních listin.

V jejich čele se znovu objevují politici, kteří dané uskupení vedli v kraji už v předchozích sněmovních volbách.

Piráti půjdou do voleb společně se Starosty a nezávislými (STAN). Na prvních deseti místech kandidátky bude sedm Pirátů a tři zástupci STAN. První tři místa kandidátky připadnou Pirátům.

Lídrem bude bývalý krajský předseda strany a současný poslanec Lukáš Černohorský. Na prvním místě volební kandidátky byl i v roce 2017. Na druhé pozici bude poslanec Ondřej Polanský a třetí místo obsadil bohumínský zastupitel Daniel Galuszka.

Prvním zástupce STAN bude na čtvrté pozici karvinský zastupitel Petr Letocha. Počínaje osmým místem připadnou všechna sudá místa na šestatřicetimístné kandidátce představitelům STAN, lichá Pirátům, řekla za Piráty Zuzana Klusová.

Sociální demokraty stejně jako před čtyřmi lety povede nynější ministr kultury Lubomír Zaorálek. Změnu neudělali sociální demokraté ani na druhé pozici, kde bude krajský předseda a rovněž místopředseda Poslanecké sněmovny Tomáš Hanzel.

Právě Zaorálek a Hanzel se před čtyřmi lety dostali do Sněmovny jako jediní dva zástupci sociálních demokratů za Moravskoslezský kraj. Podle krajské tajemnice Petry Krejčířové se na třetím místě kandidátky objeví někdejší náměstek hejtmana a nynější náměstek ministra kultury Jiří Vzientek. Čtyřkou bude bývalá poslankyně a nová místopředsedkyně strany Dana Váhalová.

ČSSD na definitivní podobě kandidátní listiny ještě pracuje, chce obsadit všech 36 míst a kandidovat bude v regionu samostatně. Kandidátku se po změnách ve straně rozhodl opustit bohumínský místostarosta Igor Bruzl. Právě bohumínská organizace je známá kritikou vedení strany i jejím vstupem do koalice s hnutím ANO. Bruzlovi měla připadnout desátá příčka.

"Myslím si, že ČSSD volá hlavně po jednotě a směr, kterým se vydala, by měli hájit lidé, kteří jsou přesvědčeni o tom, že ten směr je správný. Rozhodně to neznamená, že bych jim v čemkoliv nepomohl, ale cítím, že jestliže ti lidé něco společně tvoří, měli by být na jedné lodi a my jsme se v tuto chvíli názorově nějak rozešli, to směřování jsme viděli jinde," řekl Bruzl.

Společně budou tentokrát o poslanecká křesla usilovat také zástupci ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Regionální manažer ODS Jan Kuchař ČTK řekl, že kandidátka by mohla být blíže představena v nejbližších dnech.

Podle informací ČTK by ale v jejím čele měl stanout poslanec Zbyněk Stanjura, který kandidátku ODS vedl i při minulých sněmovních volbách. Podle neoficiálních informací by na šestatřicetimístné kandidátní listině mělo být 18 míst vyhrazeno pro zástupce ODS, 12 pozic pro lidovce a šest pro TOP-09.

Na čelních místech by se za lidovce měla objevit Pavla Golasowská, která moravskoslezskou kandidátku rovněž vedla při předchozích volbách. Za TOP-09 by to měl být místostarosta Metylovic Jan Koloničný, na dalších místech kandidátky by se za TOP 09 měli objevit například astrofyzik Roman Strzondala, bankovní lektor Michal Škrobánek nebo místostarosta města Příbor Pavel Netušil.

V minulých volbách TOP 09 vedl Herbert Pavera, který je nyní senátorem. Jasno o lídrovi mají už také komunisté, které stejně jako v roce 2017 povede nynější poslanec Leo Luzar. Komunisté budou kandidovat samostatně a sestavit chtějí plnou kandidátní listinu.

O podobě kandidátní listiny zatím nerozhodli v SPD, kandidátka je stále ve fázi příprav. Podle krajské předsedkyně Ireny Bláhové se zatím nekonala ani krajská konference a definitivní podobu listiny pak ještě musí schválit předsednictvo. Při posledních volbách byl v čele kandidátní listiny poslanec Lubomír Volný, který již není členem SPD.

Také hnutí ANO kandidátku ještě připravuje. "Teď během dubna se konají oblastní nominační sněmy ve všech šesti našich oblastních organizacích. V květnu by se měl uskutečnit sněm krajský a tam bude finálně schválena kandidátní listina plus lídr," uvedla krajská manažerka Markéta Nowaková.

V minulých sněmovních volbách byl regionálním lídrem hejtman Ivo Vondrák, který ale v minulosti opakovaně uvedl, že o funkci poslance už se ucházet nechce.

V Moravskoslezském kraji před čtyřmi lety vyhrálo sněmovní volby se značným náskokem právě hnutí ANO, které získalo 35,42 procenta hlasů. Na druhém místě byla s 13,87 procenta hlasů SPD Tomia Okamury.

Následovala ČSSD s 8,83 procenta, KSČM s 8,69 procenta, Piráti s 8,64 procenta, ODS se 7,47 a KDU-ČSL s 6,45 procenta hlasů.

Sdílejte článek